Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В навечерието на Курбан байрам мюсюлманите почитат починалите си близки

Снимка: БГНЕС

Най-големият празник за мюсюлманите, с който се слага края на т. нар. хадж – поклонението в свещения град Мека, е Курбан байрам. Във вечерните часове на деня Арифе (27 юни),предхождащ празника,мюсюлманите отдават почит на починалите близки. На следващото утро се отслужват празнични молитви в джамиите. 

Празникът се свързва със силата на вярата и се ознаменува с жертвоприношение на животно като израз на благодарност към Всевишния. По този начин вярващите отдават почит на пророка Ибрахим, който бил готов да пожертва сина си Исмаил, за да докаже вярата си в Аллах. Ритуалът символизира смирението, покаянието, помирението и опрощението.

Наричат Курбан байрам празник на милосърдието и прошката, който сближава общността на хората, изповядващи исляма. По традиция по-младите искат прошка от възрастните, а децата получават и подаръци.

В Момчилград има любопитна традиция в деня Арифе да се раздават мекици. Тази година доброволци ще раздадат повече от 2000 мекици по време на празничен концерт на открита сцена в парка, а децата от града ще покажат своите таланти.

Повече за празника вижте в публикацията от колекцията на Радио България „Курбан байрам – време за милосърдие и опрощение


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15