Изложба, реализирана от Държавна агенция "Архиви" в партньорство с Научния архив на БАН и БТА, представя исторически моменти от 120-годишната история на българо-американските дипломатически отношения. Експозицията е под надслов "Да откриеш Америка. 120 години дипломатически отношения между България и САЩ" и е по идея на дирекция "Америка" в МВнР.
"Тази експозиция представя една по-широка панорама на двустранните културни, религиозни и икономически връзки между двата народа, още преди установяването на официалните отношения" – каза в експозето си председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев. В първата част на изложбата са показани различните американски протестантски мисии по българските земи, илюстрирана е също така дейността на най-старото американско училище извън САЩ – "Робърт колеж" в Цариград, в който се подготвя първата генерация интелектуалци и държавници, превърнали се в строителите на съвременна България. Очертано е "откриването" от българите на Америка, като се започне от Алеко Константинов с фейлетона "До Чикаго и назад", и се премине към българската емигрантска вълна от началото на ХХ в.
Акцентът в изложбата е поставен върху самото установяване на дипломатическите отношения между двете страни през 1903 г. и тяхната динамика в годините на Първата световна война и след нея, когато САЩ е единствената по-благосклонно настроена към България Велика сила в контекста на Версайската система. Отделено е място на американските фондации, които участват във възстановяването на България след Първата световна война. Не са подминати и сривовете в двустранните отношения, като обявяването на война от България на САЩ през декември 1941 г. и скъсването на дипломатическите отношения през 1950 г.
В края на експозицията са представени отношенията България – САЩ след Втората световна война, двустранните посещенията на най-високо равнище и подписаните двустранни спогодби.
Изложбата може да бъде разгледана до 31 август 2023 г. всеки работен ден от 9.00 до 17.30 ч. в изложбената зала на ДА "Архиви".
Съставил: Гергана МанчеваСнимки: БТА
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..