Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120-годишен юбилей в държавните отношения между България и САЩ

4
Снимка: БТА

Изложба, реализирана от Държавна агенция "Архиви" в партньорство с Научния архив на БАН и БТА, представя исторически моменти от 120-годишната история на българо-американските дипломатически отношения. Експозицията е под надслов "Да откриеш Америка. 120 години дипломатически отношения между България и САЩ" и е по идея на дирекция "Америка" в МВнР.

"Тази експозиция представя една по-широка панорама на двустранните културни, религиозни и икономически връзки между двата народа, още преди установяването на официалните отношения" – каза в експозето си председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев. В първата част на изложбата са показани различните американски протестантски мисии по българските земи, илюстрирана е също така дейността на най-старото американско училище извън САЩ – "Робърт колеж" в Цариград, в който се подготвя първата генерация интелектуалци и държавници, превърнали се в строителите на съвременна България. Очертано е "откриването" от българите на Америка, като се започне от Алеко Константинов с фейлетона "До Чикаго и назад", и се премине към българската емигрантска вълна от началото на ХХ в.

Акцентът в изложбата е поставен върху самото установяване на дипломатическите отношения между двете страни през 1903 г. и тяхната динамика в годините на Първата световна война и след нея, когато САЩ е единствената по-благосклонно настроена към България Велика сила в контекста на Версайската система. Отделено е място на американските фондации, които участват във възстановяването на България след Първата световна война. Не са подминати и сривовете в двустранните отношения, като обявяването на война от България на САЩ през декември 1941 г. и скъсването на дипломатическите отношения през 1950 г.

В края на експозицията са представени отношенията България – САЩ след Втората световна война, двустранните посещенията на най-високо равнище и подписаните двустранни спогодби.

Изложбата може да бъде разгледана до 31 август 2023 г. всеки работен ден от 9.00 до 17.30 ч. в изложбената зала на ДА "Архиви".

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Свети Димитър Солунски – духовният покровител на Видин

На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..

публикувано на 26.10.24 в 04:45
Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50