Изложба, реализирана от Държавна агенция "Архиви" в партньорство с Научния архив на БАН и БТА, представя исторически моменти от 120-годишната история на българо-американските дипломатически отношения. Експозицията е под надслов "Да откриеш Америка. 120 години дипломатически отношения между България и САЩ" и е по идея на дирекция "Америка" в МВнР.
"Тази експозиция представя една по-широка панорама на двустранните културни, религиозни и икономически връзки между двата народа, още преди установяването на официалните отношения" – каза в експозето си председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев. В първата част на изложбата са показани различните американски протестантски мисии по българските земи, илюстрирана е също така дейността на най-старото американско училище извън САЩ – "Робърт колеж" в Цариград, в който се подготвя първата генерация интелектуалци и държавници, превърнали се в строителите на съвременна България. Очертано е "откриването" от българите на Америка, като се започне от Алеко Константинов с фейлетона "До Чикаго и назад", и се премине към българската емигрантска вълна от началото на ХХ в.
Акцентът в изложбата е поставен върху самото установяване на дипломатическите отношения между двете страни през 1903 г. и тяхната динамика в годините на Първата световна война и след нея, когато САЩ е единствената по-благосклонно настроена към България Велика сила в контекста на Версайската система. Отделено е място на американските фондации, които участват във възстановяването на България след Първата световна война. Не са подминати и сривовете в двустранните отношения, като обявяването на война от България на САЩ през декември 1941 г. и скъсването на дипломатическите отношения през 1950 г.
В края на експозицията са представени отношенията България – САЩ след Втората световна война, двустранните посещенията на най-високо равнище и подписаните двустранни спогодби.
Изложбата може да бъде разгледана до 31 август 2023 г. всеки работен ден от 9.00 до 17.30 ч. в изложбената зала на ДА "Архиви".
Съставил: Гергана МанчеваСнимки: БТА
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в..
На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски...