За втора поредна година българите на Западния бряг на САЩ ще отличат най-изявените сред тях в няколко области – наука, изкуство, култура и образование. Ще бъде връчен и Сертификат за приятели на България в чужбина, като тази година номиниран за това е Мартин Кейниг – американският етнолог, който чува магичният глас на Валя Балканска, прави записи на изпълненията ѝ, а след това допринася родопската песен "Излел е Делю хайдутин" да полети в космоса на совалката "Вояджър 1“.
Наградите се връчват по идея на фондация "BgFace-Bulgarian Foundation for Art, Culture and Education", а събитието ще бъде на 1 ноември в Лос Анджелис, научаваме от Мария Самичкова, сътрудник на Радио България в Лас Вегас:
"В един от най-хубавите празници – Деня на народните будители, ние ще се съберем да наградим талантливи и успешни българи и родолюбци, които милеят за България и родната ни култура и образование", казва тя и уточнява:
"Церемонията по връчване на наградите се осъществява с любезното съдействие на генералния консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов и на Огнян Гаврилов, президент на "BgFace“ и почетен консул в Северна Калифорния, който е един от най-утвърдените български адвокати на Западния бряг на САЩ, живее и практикува в Сакраменто – столицата на Калифорния и предоставя стипендия на български студенти, които имат шанс да продължат в магистърска програма образованието си тук. Наградите са в няколко области, като тази година се очертава най-силна конкуренция в областта на културата, където има седем номинации."
За своята дейност, свързана с утвърждаването на българската култура са отличени етномузикологът от Сиатъл Мари Шерхарт, Мария Бебелекова –певица и музикален педагог в българското училище "Хан Аспарух" в Сънивейл, Калифорния, Фолклорната формация "Жарава", влюбената в българските народни танци американка Сидни Диъринг, активен участник в събитията на българската общност в Сиатъл, хореографът Таня Димитров, основател на балканската фолклорна формация "Балканик" във Финикс, Аризона. В категория "Култура" номинирани са също основателката на танцовата трупа "Българка" в Солт Лейк сити Линда Николова, както и Соня Кирова – основател и президент на българския културен център "Рипни Калинке".
Номинирани за наградата за изкуство са художникът Валентин Йорданов, визуалният артист Биляна Янкулова, композиторът Милен Киров и филмовият режисьор и продуцент Богдан Дарев.
Номинациите в сферата на образованието са две – за Първо българско училище Васил Левски" в Лас Вегас (Невада) и за българското школо "Васил Левски" в Сан Диего (Калифорния).
За постиженията си в сферата на науката е номиниран изобретателят Иван Ташев, притежател на 51 патента в САЩ, чието поле на работа в момента е в сферата на изкуствения интелект.
И тази година Генералният консул на България в Лос Анджелис Бойко Христов ще отличи личност със забележителен принос към българската общност в Америка. Миналата година Специалната награда на консула получи режисьорът Тед Кочев.
"Наградите главно обхващат 7-те щата на Западния бряг – Калифорния, Невада, Аризона, Юта, Вашингтон, Ню Мексико, и Хаваи. До момента най-много кандидатури има предложени от общностите в първите пет. Надяваме се следващата година да има още по-силен отзвук и повече номинации от другите щати в нашия район на САЩ" – казва Мария Самичкова, като не изключва в бъдеще разрастването на географията на наградите за българите отвъд Океана.
На събитието, което ще се проведе в един от най-големите центрове за сценични изкуства в Лос Анджелис – "Дороти Чандлър павилиън", сънародниците ни от Западния бряг очакват много специални гости от местната управа на щата Калифорния, както и министърът на външните работи на България Мария Габриел.
"За мен ще е удоволствие да връча голямата награда във Второто издание на Българските награди за изкуства, култура, образование и наука. Очаквайте интересна изнeнада!"- написа по този повод в социалните мрежи Мария Габриел.
Вижте кои бяха отличени при първите награди за българите на Западния бряг на САЩ:
Информация: Мария Самичкова, Лас Вегас, САЩ
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..
Българи, които днес са в Сърбия - гласуват в секциите в Босилеград и Цариброд, казаха за БНР ангажираните с вота от другата страна на границата, предава кореспондентът на БНР в Кюстендил Кирил Фалин. До 15 часа в Цариброд са гласували над 300 души,..
Изключително висока избирателна активност до средата на деня бележи една от 16-те изборни секции, разположени в сърцето на Европа – Брюксел. 334 българи (към 15 часа българско време) вече упражниха правото си на вот в Секция 2 към Постоянното..