Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Скопие и София почетоха саможертвата на Мара Бунева

Паметната плоча на Мара Бунева в центъра на Скопие на кея край река Вардар
Снимка: Атанас Величков / tribuna.mk

На 13 януари 1928 г. Мара Бунева прострелва сръбския прокурор Велимир Прелич в центъра на Скопие до стария мост над Вардар, след което се прострелва в гърдите. Прелич е отговорен за нечовешките изтезания на млади българи и смъртните присъди от Скопския студентски процес през 1927 г.. "Защото обичам Отечеството си...!", това са последните думи произнесени от легендарната 27-годишна българка от Тетово.

На 13 януари 2024 г. сутринта в Скопие местни българи и представители на информационната агенция БГНЕС положиха венец на лобното място, където преди 96 години се разиграва трагедията.

На 12 януари 2024 г. вечерта, преди 19 ч. в София мнозина желещи зрители не можаха да влязат в препълнената зала на кино "Одеон", където бе премиерата на филма „Отмъстителката“. Сценарист на лентата разказваща за Мара Бунева е Тони Николов, режисьор Ралица Димитрова, оператор Пламен Герасимов. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

д-р Мустафа Хаджи

Съпричастието е в същината на празника Курбан байрам

Хората с мюсюлманско вероизповедание в България празнуват Курбан байрам. "К урбан е арабска дума, която означава приближаване. Ч рез  жертвеното животно мюсюлманите правят всичко възможно да се доближат до милостта на Аллах" – посочва в..

публикувано на 16.06.24 в 07:45

120 години от рождението на Атанас Далчев – един от най-големите поети на България

Към Родината Не съм те никога избирал на земята. Родих се просто в теб на юнски ден във зноя. Аз те обичам не защото си богата, а само за това, че си родина моя. И българин съм не заради твойта слава и твойте подвизи и твойта..

публикувано на 12.06.24 в 10:05

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25