Майка готви на децата си 6 грахови зърна и една обувка - тази зловеща история е част от изложбата "Глад" на бесарабската българка Йона Тукусер. Изложбата бе открита в Европарламента и предава с образи и документи трагедията на Гладомора в три периода от историята на Украйна - 1921-1923 г., 1932-1933 и 1946-1947 г. Прави и паралели с днешната война на Русия. Гостуването е по покана на евродепутата Андрей Ковачев. "Говрим за Одеска област, където над 100 хиляди наши сънародници, българи, са били подложени 1946-47 година на глад. Художничката Йона е направила филм и е преразказала в картини това, което е чула от семействата, преживели ужаса на Гладомора. Тези картини показват реалността. Това са наши сънародници и ние трябва да чуем техния разказ и да не допускаме тези ужаси да се случват наново" - посочи българският евродепутат.
Трагичното минало има своята проекция и в момента. Това се вижда от инсталацията с автентично изгоряло зърно в резултат на руски ракетен обстрел върху склад за жито в пристанище на Дунав миналата година. Изобразена е и историята на 6-годишния Иля, който преди 2 години губи майка си и се крие в бомбоубежище, но гладът го принуждава да изяде мечето на свой приятел. Тази картина е изпратена на главния прокурор от Международния наказателен съд в Хага като доказателство за престъпление срещу човечеството от Русия. "Историите ще се повтарят, докато човекът не желае да разбере истината. Истината е толкова жестока. Трябва да сме смели да погледнем истината в очите", смята Йона Тукусер.
През октомври 2022 година "Глад" беше представена в софийската галерия "Квадрат 500". "Всяка една картина е исторически документ, защото аз работя с архивни документи от Измаил, Одеса, търсих лични истории на конкретни хора, защото за мен това не е просто статистика" – разказа тогава Йона пред Радио България и определи себе си като "гълъб на мира":
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..