Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата почита паметта на св. Харалампий на 10 февруари

Смятан е за закрилник и на пчеларите

Снимка: архив

На 10 февруари почитаме св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. В българската традиция това е един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да обработва земята, след като зимата си е отишла.

Св. свмчк. Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия, в епоха на страховити гонения срещу християните. Бил много праведен и още приживе показвал своята святост, разпространявайки Божието слово. Бил над 100-годишен, когато жестокият римски император Септимий Север го подложил на мъчения, за да се откаже от Христа, и го измъчвал близо 13 години. Твърд и непоколебим оставал Харалампий, а вярата му лекувала всичките му рани и всяка сутрин той осъмвал непокътнат.

Може би заради чудодейното му излекуване народът почита Св. Харалампий, като му отрежда роля на целител и пазител на здравето. В народната традиция Св. Харалмпий пази от чумата, затова често е изографисан, държащ я затворена в стъкленица. Заради тази своя сила светецът е смятан за покровител на меда и пчеларите, които на 10 февруари отбелязват своя професионален празник.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05