Това ни каза точно преди година художникът-плакатист Радослава Боор, която от 18 години живее и работи в Прага – повод беше изложбата ѝ "Ние сме Земята". Опитът за промяна чрез изкуство продължава, но днес българката и чешката ѝ колега Житка Зарубова вече са начело на ARTtention!. Кураторски проект, който има за цел да събира произведения на изкуството със силно социално послание от артисти по целия свят. А първата голяма изложба с плакати, която ще представят през май тази година в Чехия е на тема "Правата на жените".
След отворена възможност за кандидатстване и лични покани от двете кураторки, 347 художници от 49 държави са откликнали на идеята и изпратили 678 постера, свързани с темата за правата на жените и насилието над тях. Тази тема е актуална за днешния свят и има различен оттенък във всяка страна, убедени са Житка и Радослава.
"Всички страни, дори и по-напредналите в Европа се оказа, че имат проблеми и те не са изчезнали. Това не са проблеми само на движението The Women, Life, Freedom в Иран и за протестиращите жени за правата им на аборт в Полша или САЩ. И понеже и аз, и моята колежка в това начинание Житка Зарубова сме жени, имаме дъщери, някак откликнахме на тази силна тема и провокирахме художниците – мъже и жени, да реагират на нея. Опитах се да ги насоча да погледнат темата от своя гледна точка, спрямо страната, в която живеят и чрез системата, която ги е засегнала най-лично. Защото вярвам, че когато някой почувства нещо искрено, тогава то си личи в плаката и в изкуството му."
Всеки художник е имал право да изпрати до три свои работи по темата и да отговори на въпроса – Защо направихте този плакат?
"Много от тях реагира по много интересен начин. Например имаме художничка, която каза – аз самата съм преживяла насилие. Имаме художник, който написа, че е направил проучване сред свои познати и непознати жени, за това колко от тях са изпитали някаква форма на тормоз или сексуално насилие. И останал изненадан, че всяка втора жена му е казала, че е претърпяла нещо подобно. И затова е направил своя плакат."
Радослава се спира и на работата на сърбина Лука Пръстоевич, асистент в Художествената академията на Нови Сад. "Неговият плакат носи посланието "На мен ми омръзна да гледам как жените за само жертва. Време е да покажете женската си сила и обратната страна на монетата", обяснява Боор.
"Получихме много плакати от поляци, които са световна сила в плаката. Попаднах на плакат на един млад колега Бартоз Мамак, чиято работа е наречена "Традиции" и показва една жена, която има, като разклонено дърво, много ръце. И той каза - това е майка ми! Така че, ето как всеки поглежда на жената по различен начин.На самата изложба ще бъдат показани 150 плаката, като 50 от тях ще бъдат принтирани, а 100 ще бъдат прожектирани"- обяснява за Радио България Радослава Боор.
Цялата пъстрота на гледните точки към жената и нейната битност ще може да бъде видяна от 7 до 24 май в галерията на Българският културен институт в центъра на Прага и от 28 май до 28 юли в Чешката национална техническа библиотека. Следващата пролет изложбата "Правата на жените" ще открие и Международното триенале на плаката в София. България е представена чрез работите на Люба Томова, Иван Кашлъков и Златан Дрянов.
"Замислих се сериозно успявам ли и аз, като куратор, повдигайки тази тема, да направя нещо. И ако не успея реално да променя насилието и мисленето на обществото, то със сигурност това, което сме успели да направим, е да накараме тези близо 400 художници да се замислят и да направят плакати, които ще бъдат видени други хора, които също ще се замислят. Това е нещо, което със сигурност направихме. Много от тях носят и силно визуално послание визуално и се надявам да стигнат до сърцето на хората"- казва в заключение Радослава Боор, която продължава да предизвиква ARTtention! – внимание чрез изкуството.
Снимки: Facebook /ARTtention, Facebook / Радослава БоорИнститутът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
"Чрез пиесите си Жан-Пиер Мартинез се стреми да върне престижа на комедията като огледало, протегнато на обществото" - пише на сайта на автора. Мартинез е автор на 101 играни по цял свят комедии, които се изучават във френските училища и..
Факултетът по изобразително изкуство при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" чества половинвековен юбилей с любопитна изложба, основана на студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели от университета в..