Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиолюбителите празнуват на 18 април

Снимка: freepik.com

На 18 април отбелязваме Световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU.

В България началото на организираното радиолюбителско движение е положено през 1926 г., когато се събират 38 души с различни специалности – електроинженери, радиотехници, кадрови военни, един търговец и един директор на строително дружество, но с една страст- радиото. Те учредяват „Български радиоклуб“.

Дълги години предаването DX MIX на Радио България с водещ Иво Иванов събираше пред радиоприемниците многохилядна аудитория от радиолюбители от цял свят, които ни изпращаха своите рапорти.

Наскоро представихме и новите QSL картички, с които изпращаме потвърждение за прихванати ефирни сигнали на Българското национално радио. Това са две серии от общо 12 картички с красиви гледки от България, изработени съвместно с Министерствто на туризма. Нарекли сме ги с общото название "Красотата на България". Вижте и как можеда се сдобиете с тях:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15