Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ призоваха Скопие да не провокира България и Гърция

Гордана Силяновска-Давкова полага клетва като президент на Северна Македония.
Снимка: БГНЕС

Вашингтон призова Скопие към непрекъснати усилия и реформи за постигане на напредък в присъединяването към ЕС. "Насърчаваме продължаването на диалога между Северна Македония и България, който се корени в общия ангажимент за бъдещето на страната като пълноправен член на ЕС", заявиха от държавния департамент на САЩ пред "Voice of America".  

"Нашите общи цели за сигурност, просперитет и пълна евроатлантическа интеграция остават и САЩ ще продължат да подкрепят Северна Македония в изпълнението на тези стремежи. България настоява за вписване на българите в Конституцията като предварително условие за започване на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. САЩ остават твърдо ангажирани със Споразумението от Преспа“, заявиха от американското посолство в Скопие.

Гордана Силяновска положи клетва като президент на "Македония" и не използва официалното име на страната Северна Македония, като предизвика дипломатически скандал и наруши Преспанският договор с Гърция подписан през 2018 г. Това предизвика незабавни остри реакции от страна на България и Гърция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Газопроводът "Балкански поток“ няма да е обект на санкции от САЩ

Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..

публикувано на 16.02.25 в 09:12

Честити 89, Радио България!

Радио България отбелязва своята 89-а годишнина.  Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!  Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..

публикувано на 16.02.25 в 08:55

Журналистът Тодор Токин и спомените му от живота в Радио България

В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..

публикувано на 16.02.25 в 08:15