Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българин учи деца в Уганда на български песни и хора

Снимка: Министерство на образованието и науката

Ученици в Уганда се учат да пеят български песни и да играят нашенски хора. Това става благодарение на Даниел Делибашев, който е създал училище в африканската страна и помага на местни деца. Той беше награден с почетна грамота от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. На среща в МОН двамата обсъдиха възможностите за разширяване на разпространението на българската култура, музика и танци сред учениците в Уганда.
С помощта на дарители Даниел Делибашев е построил училище с детска градина и спално помещение за около 300-350 деца на 50 км от столицата Кампала. В него учат и получават подслон предимно сираци и изоставени деца. Благодарение на песните те научават отделни думи и изрази на български. Засега езикът ни не се преподава в училището, но се обмисля в бъдеще да се осигури обучение по български език за деца, които планират да продължат образованието си в България. В момента повечето от тези ученици имат спонсори българи, които плащат годишната им такса за обучение в училището в размер на 390 лева.

Предвижда се представители на български фолклорен ансамбъл да посетят Уганда и да преподават народни танци, които много се удават на местните деца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Клер Теодора Апово – българско момиче от Бенин

Грацията на африканска богиня, дързостта на дахомейска амазонка, трезвият поглед към света и жаждата за откривателство на българката, усмивка с блясъка на първите лъчи на слънцето, огряващо пробуждащата се Земя.  Това е Клер Теодора Апово – наше..

публикувано на 25.08.21 в 10:23
Ангелина Самсонова пред сградата на парламента в Претория

Ангелина Самсонова: Българите в Дърбан мечтаем за неделно училище

На брега на Индийския океан, в Южна Африка, се намира три милионен град, в който живее пъстро население, сякаш на едно място се е събрал светът. Но такъв е обликът на Република Южна Африка – заради нейното много пъстро общество я наричат „The..

публикувано на 16.02.21 в 10:28

При българите в Йоханесбург

Началото на 90-те години на ХХ век за българите е период на активни промени, търсения, експерименти. Пада желязната завеса, а с нея и ограниченията на социализма. Мнозина са принудени или решават да намерят себе си в други професии, отварят собствен..

публикувано на 28.10.20 в 11:08