Продължава тенденцията към промяна на световния ред, незачитане намеждународното право и предпочитание към налагане на военната сила като механизъм за постигане на политически цели. Това се посочва в доклада за 2023 г. на Служба "Военно разузнаване".
"Тези дестабилизиращи фактори възникнаха главно вследствие на действията на Русия, както и на други авторитарни държави" – пише още в документа. Констатира се, че целта на Кремъл да възстанови влиянието си в постсъветското пространство и употребата на военна сила създават дългосрочни предпоставки за милитаризиране на международните отношения.
В регионален аспект войната на Русия срещу Украйна се характеризира с две основни тенденции – увеличаване на териториалните претенции на Кремъл и стремежът му към постепенно ескалиране на въоръжения конфликт. Шансовете за постигане на дълготраен мир чрез дипломация намаляваха, посочва Службата. Според доклада ескалиращата ядрена реторика на Москва, заедно с операциите ѝ по дискредитиране на режима за контрол на въоръженията, увеличават рисковете от ядрен конфликт и/или техногенна катастрофа с ядрени мощности.
"Независимо от сериозните усилия и ангажимента на международната общност напрежението в Западните Балкани остава високо. Не изключваме опити за постигане на външнополитически цели с използване на военна сила и/или прекрояване на границите във формално съответствие с международното право. Индикатор за това е нарастващият военен потенциал на определени държави. Основни дестабилизиращи фактори остават липсата на напредък в диалога и отношенията между Сърбия и Косово и деструктивните сепаратистки действия на босненските сърби", пише в документа.
Внесохме предложение в деловодството на парламента за провеждане на референдум за запазване на българския лев, съобщи председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов. Събрахме 52 подписа, посочи той. Костадинов каза, че освен от "Възраждане", са..
Вицепремиерът Атанас Зафиров се срещна с Алехандро Сотнер Мейер, посланик на Аржентина в България. Основен акцент на разговора беше развитието на търговско-икономическите отношения между двете страни с фокус върху селскостопанската техника,..
Македонският министър на здравеопазването Арбен Таравари и българският му колега Силви Кирилов заедно с министрите на външните работи на България и РСМ Георг Георгиев и Тимчо Муцунски посетиха пострадалите при пожара в Кочани македонски..
Внесохме предложение в деловодството на парламента за провеждане на референдум за запазване на българския лев, съобщи председателят на "Възраждане"..
Македонският министър на здравеопазването Арбен Таравари и българският му колега Силви Кирилов заедно с министрите на външните работи на България и..
Вицепремиерът Атанас Зафиров се срещна с Алехандро Сотнер Мейер, посланик на Аржентина в България. Основен акцент на разговора беше развитието на..