Според сръбската телевизия Н1, около 1000 души от Цариброд всеки ден минават граничния пункт "Градина – Калотина“ и отиват на работа в София. Но през туристическия сезон на границата се струпват километрични колони от коли и автобуси. Царибродчани, тръгнали на работа в България, попадат в задръстването и чакат по няколко часа в потока от турски гастарбайтери и туристи, идващи от Западна Европа.
Царибродчани нямат избор. За да стигнат навреме на работа, им се налага посред нощ да тръгнат с кола от сръбската страна, да минат границата пеша и от българска страна да ги поеме друга кола. На връщане процедрата е същата. Това е излишна загуба на сили, нерви и време. Страдат хората, страда и бизнесът. Освен в общината, полицията и публичния сектор, друга работа в Цариброд няма. Не работи нито една фабрика. София предлага достатъчно работа и за царибродчани, но ето че границата през летните месеци ги подлага на тежки изпитания, предава БГНЕС.
"Алтернативен граничен пункт няма. Само за сравнение, на сръбско-унгарската граница те са 14! Напразни остават дългогодишните обещания за откриване на пунктове при Петачинци. От сръбската страна казват, че за откриване на пункт Петачинци всичко било готово, чакали само отговор от българското правителство! Железопътната линия Цариброд – София също не работи повече от година. Тя решаваше проблема – хората сутрин отиваха на работа, вечер се връщаха. Някой реши да я съкрати и никой не можа да даде смислено обяснение защо", алармира председателят на българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов.
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..
Българският посланик в Дания Драгомир Заков за първи път отвори врати за живеещите на улицата в Копенхаген, на която се намира българската резиденция...