Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 1000 души от Цариброд са затруднени да ходят на работа в България

Снимка: БГНЕС

Според сръбската телевизия Н1, около 1000 души от Цариброд всеки ден минават граничния пункт "Градина – Калотина“ и отиват на работа в София. Но през туристическия сезон на границата се струпват километрични колони от коли и автобуси. Царибродчани, тръгнали на работа в България, попадат в задръстването и чакат по няколко часа в потока от турски гастарбайтери и туристи, идващи от Западна Европа.

Царибродчани нямат избор. За да стигнат навреме на работа, им се налага посред нощ да тръгнат с кола от сръбската страна, да минат границата пеша и от българска страна да ги поеме друга кола. На връщане процедрата е същата. Това е излишна загуба на сили, нерви и време. Страдат хората, страда и бизнесът. Освен в общината, полицията и публичния сектор, друга работа в Цариброд няма. Не работи нито една фабрика. София предлага достатъчно работа и за царибродчани, но ето че границата през летните месеци ги подлага на тежки изпитания, предава БГНЕС.

"Алтернативен граничен пункт няма. Само за сравнение, на сръбско-унгарската граница те са 14! Напразни остават дългогодишните обещания за откриване на пунктове при Петачинци. От сръбската страна казват, че за откриване на пункт Петачинци всичко било готово, чакали само отговор от българското правителство! Железопътната линия Цариброд – София също не работи повече от година. Тя решаваше проблема – хората сутрин отиваха на работа, вечер се връщаха. Някой реши да я съкрати и никой не можа да даде смислено обяснение защо", алармира председателят на българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05