Според сръбската телевизия Н1, около 1000 души от Цариброд всеки ден минават граничния пункт "Градина – Калотина“ и отиват на работа в София. Но през туристическия сезон на границата се струпват километрични колони от коли и автобуси. Царибродчани, тръгнали на работа в България, попадат в задръстването и чакат по няколко часа в потока от турски гастарбайтери и туристи, идващи от Западна Европа.
Царибродчани нямат избор. За да стигнат навреме на работа, им се налага посред нощ да тръгнат с кола от сръбската страна, да минат границата пеша и от българска страна да ги поеме друга кола. На връщане процедрата е същата. Това е излишна загуба на сили, нерви и време. Страдат хората, страда и бизнесът. Освен в общината, полицията и публичния сектор, друга работа в Цариброд няма. Не работи нито една фабрика. София предлага достатъчно работа и за царибродчани, но ето че границата през летните месеци ги подлага на тежки изпитания, предава БГНЕС.
"Алтернативен граничен пункт няма. Само за сравнение, на сръбско-унгарската граница те са 14! Напразни остават дългогодишните обещания за откриване на пунктове при Петачинци. От сръбската страна казват, че за откриване на пункт Петачинци всичко било готово, чакали само отговор от българското правителство! Железопътната линия Цариброд – София също не работи повече от година. Тя решаваше проблема – хората сутрин отиваха на работа, вечер се връщаха. Някой реши да я съкрати и никой не можа да даде смислено обяснение защо", алармира председателят на българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов.
Българското културно дружество "Мартеница" (Bulgarisches Kulturforum Martenitsa e.V.) в германския град Щутгарт чества две десетилетия от основаването си с концерт под надслов "20 години Мартеница". Официалното събитие е на 7 декември от 17:00 часа..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от историческите български общности по света. Сред тях е и Бледар Алтерзиу от Албания. На обидата той..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е в същината на седмата годишна среща "Българско слово, музика, багри и танц", която ще събере..
Жители на десетки градове в Европа, САЩ и Канада вече видяха хитовия български филм за професионалния и личен живот на легендарния ни футболист Георги..