Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Снимка: РИМ Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е установен случайно  през 2021 г. при работите за рекултивация на депо за битови отпадъци в града. Разкрити са близо 70 археологически структури. Сред тях са жилища, огнища и ями, отнасящи се към ХIII век. Регистрирани са и 15 гроба, показващи известно отклонение от християнския погребален обред. Според археолога проф. Хитко Вачев, научен консултант на археологическия екип, става въпрос за куманско селище. "Куманите са съюзник на всички български царе. Няколко кумански принцеси са български царици. Имаме богати извори в това отношение, но досега не сме имали материалните следи къде са били куманите", обясни той. Сред интересните находки са няколко култови ями с положени вътре конски черепи, както и такава с цял конски скелет, монети от първата половина на XIII век, костни предмети, медни гривни, голяма пещ. В почистването на най-новите находки се включиха деца-доброволци и техните родители.
Екипът археолози се надява да може да се включи в проект, по който да се извърши цялостно изследване на обекта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10