Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

17 гробни съоръжения откриха от некропола на антична Рациария

Снимка: БТА

При спасителни разкопки са открити 17 гробни съоръжения от некропола на римската колония Улпия Рациария (край с. Арчар, община Димово, област Видин), от тях пет гробници и 12 гроба в ями. Това съобщи Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей – БАН, цитиран от БТА. Археологическите работи по некропола са продължили, след като са били прекъснати към края на 60-те и началото на 70-те години. 

Димитров подчертава, че гробниците са изключително масивни, дори монументални – с тухлен градеж, полуцилиндрични сводове. Три са еднокамерни, една е двукамерна. Една от гробниците е каменна с дромос (преддверие) със стълби. Фактически през този вход са влизали във фамилната гробница. Най-голямата гробница – двукамерната, е от типа римски фамилни мавзолеи, с площ около 45 квадратни метра. Стените са с широчина между 70 и 80 см, като тези на римските сгради.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43