Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Швеция се преподава бакалавърска и магистърска програма по старобългаристика

Доц. Гранберг
Снимка: „Аз-буки"

Гьотеборгският университет е може би единственият в света, в който класическият старобългарски език е самостоятелна специалност. Това пишат от в-к "Аз-буки" в новия си брой. Класическият старобългарски език не се изучава нито в рамките на българската филология, нито пък на славянските филологии, предава БТА. Студентите в тази специалност учат три години само старобългарски, а след защита на дипломна работа взимат бакалавърска степен. След това могат да продължат и в магистърска степен още две години и да станат магистри по старобългарски език.

Пред в-к "Аз-буки" доц. Антоанета Гранберг разказва, че има и докторанти, а най-новият от тях ще се занимава с проблеми на глаголическите преводи. Доц. Гранберг има студенти от цялото Скандинавие, а понякога дори от Германия и САЩ, защото старобългарски не може да се учи навсякъде на всички образователни нива. Курсовете са онлайн и това помага да се включат повече студенти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За Олимпийските игри с любов и гордост по български

Броени дни ни делят от началото на XXXIII Летни олимпийски игри. За трети път в модерната ни история и точно век след последното домакинство най-значимият спортен форум отново ще се проведе във френската столица Париж и родно място на "бащата" на..

публикувано на 25.07.24 в 09:25

Пожарът в граничната планина Славянка бе спрян на българска територия

Навлизането на пожара от Гърция в България през билото на граничната планина Славянка бе спряно с усилията на повече от 60 горски служители, пожарникари и военни. Ситуацията продължава да е рискова, защото планината продължава да дими от гръцка страна...

публикувано на 25.07.24 в 08:26
Българска академия на науките

България е домакин на конференция за климатичните рискове в Черноморския регион

Българската академия на науките и Столична община са домакини на научна конференция на тема „Климатичните рискове в Черноморския регион”, която ще се проведе на 25 и 26 юли. Международно признати учени от България и региона ще обсъдят климатичните..

публикувано на 25.07.24 в 07:10