Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в София ще представи изкуство, спасено от войната в Украйна

Снимка: nationalgallery.bg

На изложба в Националната галерия - Двореца в София ще бъдат представени движими културни ценности (49 живописни произведения), собственост на Националния художествен музей на Украйна в гр. Киев и на музеите в градовете Днипро, Лвов, Полтава и Одеса. Произведенията са спасени от зоната на военните действия с помощта на колекционера Франческа Тисен-Борнмиса и инициираната от нея международна група "Музеи за Украйна". 

Украинското изкуство от края на XIX-началото на XX в. е от особен интерес за българската публика заради очевидните прилики в развитието на "модернизма" в двете страни. Произведенията са с много висока художествена стойност, като застрахователната им оценка е на стойност 10 985 000 евро.

На днешното си заседание Министерският съвет е взел решение да осигури държавна гаранция за временната експозиция, която ще премине под названието "В окото на бурята. Сецесион в Украйна".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Илюстративна снимка - магистрала E-75, преминаваща през Белград.

Външно министерство предупреждава за трафик проблеми в Сърбия по път Е-75

В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя, 9 февруари е обявена 7 часова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75. Българските власти препоръчват на гражданите и..

публикувано на 09.02.25 в 09:49

Мила Попова и нейните пролетно-есенни етнопалитри в Бургас

Притежава ли всеки един от нас  способността да влияе на обществените нагласи и да създава условия за едно по-щастливо, по-уверено и изпълнено с надежда общество, в което хората изразяват себе си по най-добрия начин? Според някои българи..

публикувано на 09.02.25 в 09:35

Индийско-българската бизнес камера: нуждаем се от внос на работници от Индия

Демографският проблем е основен за България и от неговото разрешаване зависи дали страната ще продължи да расте икономически, за да се изравни по стандарт с останалите държави в ЕС. Единственото възможно решение за липсата на квалифицирани и..

публикувано на 09.02.25 в 09:08