Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските светини в Истанбул вдъхновяват художници от България и Турция

4
Снимка: Facebook / Pavlina Bobotanova

Изложбеният салон на българската Екзархия в Истанбул през тези дни е превърнат в голямо интернационално художествено ателие, в което си дават среща осем творци от България и Турция. Събира ги артсимпозиумът "Времето е в нас" под патронажа на Генералното консулство на България в Истанбул и Фондация Българска екзархия в турския град.



"Традиция на нашите пленери, които започнахме преди седем години, е да популяризираме през погледа на творци от различни страни обекти, които са част от българската история, които са нашите светини", каза организаторът на събитието Павлина Копано, българска художничка, живееща в Истанбул. Тя добави, че в някои страни, включително и в Турция, малко се знае за тях – "че те принадлежат на българската общност в Истанбул, която макар и да е малобройна, почти невидима в огромния мегаполис, играе важна роля в опазването на българското културно историческо наследство".



По време на артпленера творците не само създават произведения на изкуството, но и осъществяват връзки помежду си, основа за бъдещи съвместни изяви.



Нарисуваните картини ще бъдат представени на изложба по случай Деня на народните будители.

Снимки: Facebook / Pavlina Bobotanova


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00