“България е навсякъде, където се чува българска реч, има български дружества и български училища, които съхраняват и развиват българския език и култура.” С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към българската общност в Барселона, изтъквайки, че с президента Румен Радев не делят българите в България и тези в чужбина. “Това е нашата политика вече седем години”, подчерта тя.
“Искаме да създадем всички условия да се съхранява българщината, да се пази българският език, българите в чужбина да имат самочувствие, защото са носители на многолетна и богата история и култура”, каза още вицепрезидентът.
Според Илияна Йотова системата на българските неделни училища е една от най-успешните политики на нашата държава за сънародниците ни в чужбина. “Българският език е в основата на запазване на българското самосъзнание. Отделяйте време, за да разказвате на децата си на български език за България”, посъветва тя родителите.
Илияна Йотова чества Деня на Съединението заедно с българската общност в Барселона.Иван Стоянов е бесарабски българин от Молдова. Екипът ни се срещна с него в българския храм "Свети Софроний Врачански", където подготвихме поредния епизод на подкаста "Мост на вярата" , посветен на Българската православна църковна община в Лион,..
Поредното захарно творение на Мария Озтюрк – макет на базиликата "Свети Петър" в Рим – ни провокира да потърсим сънародничката ни именно в светлите празнични дни. Макар от години да живее между България и турския мегаполис Истанбул, тя не спира..
В рамките на Националното изложение за цветя с международно участие "Флора Бургас" 2025 солов концерт ще изнесе пианистът Симеон Гошев, който живее и твори във Виена, съобщава Община Бургас. Партньор в организацията на събитието е Австрийският културен..
Българското училище "Родна стряха" в Арадипу, Кипър, организира осмата поред онлайн информационна кампания на висшите училища в България с подкрепата на..
Изложба "България в моите мечти" с рисунки на деца от български общности в чужбина се открива днес в столичния Дом на културата "Средец". Ще бъдат..
Премиерът Росен Желязков оглавява българската делегация за участие в траурната церемония за погребението на папа Франциск днес в Рим, Италия, съобщиха от..