Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга. Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа.
Специално внимание е поставено е върху литература, издавана през последните две години. Представени са книгите са на издателствата на Светия синод, на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", на Православния богословски факултет на Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", Зографския манастир и други.
Сред участниците тази година има представители на Софийска, Ловчанска, Русенска и Доростолска митрополия, както и митрополиите на САЩ, Канада и Австралия.
Седмицата на православната книга се организира от Варненската и Великопреславска митрополия със съдействието на Община Варна.
Снимки: БГНЕС (архив)
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх..