Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга. Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа.
Специално внимание е поставено е върху литература, издавана през последните две години. Представени са книгите са на издателствата на Светия синод, на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", на Православния богословски факултет на Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", Зографския манастир и други.
Сред участниците тази година има представители на Софийска, Ловчанска, Русенска и Доростолска митрополия, както и митрополиите на САЩ, Канада и Австралия.
Седмицата на православната книга се организира от Варненската и Великопреславска митрополия със съдействието на Община Варна.
Снимки: БГНЕС (архив)
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх..