Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици и студенти по света

Снимка: mon.bg

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една новаторска образователна програма на Министерството на образованието и науката. Чрез нея обединяват ресурс всички български институции с представителства по света, а се залагат дългосрочни цели и добавена стойност по отношение образованието и възпитанието на децата от българските неделни училища в чужбина.

По-важното е, че проучвателната работа на нашите сънародници води до нови сведения за значими българи от миналото и днес буквално от всички точки на света. Сред тях е Иван Станчов  – дипломат, филантроп и радетел дарител на българското школо в Лондон, такъв е Джеймс Велков – българинът, построил два нови града на слабо заселения по онова време испански остров Тенерифе. Малко позната е историята и на онези 13 цариградски българи, които в началото на XX в. създават турския футболен клуб "Галатасарай", а сред тях е и легендарният футболист Борис Николов – Мечката, първият капитан на съществуващият и днес клубен отбор.

Наталия Михалевска

Има още стотици подобни "малки" неразказани истории на българи по света, и "когато направим нашия голям разказ за България, точно тогава ще можем да си отговорим на въпроса – защо е важно за всяко наше дете по света да се нарече българин" - така обяснява глобалния контекст на новата образователна програма експертът от МОН Наталия Михалевска. Тя е двигателят на инициативата от страна на държавната институция и след три години активна работа по програмата Михалевска обобщава, че за тази мисия – прокламирането на българските интереси пред света, се изисква много работа, ежедневен труд, "а най-вече и много образованост, мотивация и отричане от егоизма. Иска се още добруване и разбирателство с другите".

А програмата е национална и образователна, тъкмо защото преплита малките и големите, личните и националните истории на България, да ги намериш през собствения си живот, където и да си по света – обяснява още мотивите за стартирането през 2022г. на работата по Националната програма "Неразказаните истории на българите" Наталия Михалевска.

В работата по нея са привлечени и 8 лектори – преподаватели българисти от академичната общност в чужбина. Специално за представянето на "Неразказаните истории на българите" в София пристигнаха много от увлечените в реализирането ѝ наши сънародници от Гърция, Италия, Великобритания, Унгария. А още около 40 преподаватели от неделни училища в Европа и Америка демонстрираха своята съпричастност към случващото се в залата чрез интернет връзка.

Този обществено-образователен форум, организиран от МОН, се състоя в снежното утро на 12 ноември в Националния археологически музей – място, което с право можем да определим като "трезор на българското историческо наследство". Така, сред скулптури и паметници от древността символично бяха поставени основите на една нова, по-образована България, която познава своите корени и събира своето наследство, завещано от не едно поколение българи, пръснато по света.

Благодарение на тази програма става видна и част от работата на Министерството на външните работи, защото дипломатическите представителства и задгранични мисии също се включват в помощ на "Неразказаните истории на българите".

"Родната историческа наука е в известен дълг към личната и родова памет като исторически източник, затова и МВнР приветства тази Национална програма на МОН" - каза служебният външен министър Иван Кондов. Той я определя като значима за него и колегите му, защото дава гласност на личните преживявания на хората, а всеки спомен носи уникален поглед върху историческите събития: "Чрез техния разказ историята става по-лична, по-човечна и по-разбираема, нещо което трудно може да бъде уловено в историческите хроники".

Ваня Балчева

"Тази програма е и нов начин на учене, който надяваме се да успеем да въведем и в българските училищаказа в ефира на БНР Ваня Балчева, ръководител на Дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" в МОН: –Още когато служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков откри първия форум в Букурещ, когато анонсирахме програмата, той каза че това е нова концепция за българското образование. Това означава практическо обучение и даване на възможност за повече участие и съзидание на децата, на учениците, на студентите, т.е. те да са активната страна, те да изследват и да учат чрез преживяване  на факти и събития от историята".

И ако МОН е институционалният организатор на програмата, то двигателят по места са всички учители, ученици и семейства на българите зад граница, участвали в създаването на архивна продукция, част от която вече е достъпна в Youtube канала на министерството.


Програмата стимулира изследователското любопитство на десетки млади хора по света. Пример в това отношение ни дава Генчо Банев, преподавател по български език и култура в Атинския национален университет. Той увлича в изследванията върху малко познати факти от българската история и своите гръцки студенти и дори ги подтиква да се занимават с българистика в академичен план. И още един любопитен факт отчита Генчо Банев след старта на програмата – два пъти повече студенти са се записали да учат български език в Атинския университет, привлечени от практическата си реализация в програмата "Неразказаните истории на българите".

"Разработвайки нашия проект към Атинския университет, който беше свързан с историческата памет, "Първи срещи" го нарекохме, създадохме двуезичен сайт – на гръцки и на български – озаглавен  "Грекобулгарика", с идеята, че чрез него ще даваме цялостно представяне на гръцкия поглед за България в културен, академичен и литературен план. Идеята беше, да намерим такива истории, които са много важни, но са останали извън полезрението на водещите теми в историографията. Такава история, например, е посещението на княз Батенберг през 1883г. по покана на гръцкия крал в Атина – имал е идеята да предложи сътрудничество, а и за среща от личен характер. Това е първата широкомащабна дипломатическа мисия на български владетел след Освобождението. А гръцките официози от това време отбелязват, че това е най-значимото дипломатическо събитие за годината в страната им."

Снимки: БТА, МОН, Гергана Манчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От българите по света очакват творби за конкурса "Олтарите на българския дух"

Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..

публикувано на 02.01.25 в 15:54

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05