В първия ден на Новата 2025 г. Разлог ще се събуди от "звонци и тумбелци", зурни и тъпани. По традиция колоритният кукерски фестивал "Старчевата" ще започне в 11:00 часа на централния площад "Преображение". Седем групи от седем махали на Разлог се готвят да вдигнат на крак целия град. В пъстрия и шумен спектакъл ще се изявят 250 кукери и над 2200 участници с носии, съобщава община Разлог, организатор на фестивала.
Освен "Старчевата" карнавалът е известен още като "Нова година в Разлог" или "Сурва". В него ще се представят сборни групи кукери в народни носии, сурвакарски групи, смешници и др. Във всяка група задължително се определят първата мома и първият ерген и разбира се, къде без първия чауш! Така в Разлог наричат своите кукери. Те са придружени от мечки с мечкари, а след тях дефилират стотици мъже, жени и деца, облечени в шарени разложки носии.
Само в Разлог маскираните кукери се наричат чауши. Разложкият чауш и как трябва да изглежда той е официално патентован и се е превърнал в символ на една традиция, жива и до днес.
Групата на танцьорите, облечени в автентични носии, с шевици, накити е доста разнородна. Всички участват в празненството – от бебета до достолепните над 80-годишни старци. Цели фамилии, преобразени в атрактивните си носии, се хващат на хорото… И така кукерският празник се превръща в неповторим спектакъл за хилядите зрители – жители и гости на Разлог.
"Старчевата" е една от емблемите на планинския град, традиция, която се съхранява от много поколения. Фестивалът е кулминацията на новогодишните празници, заключава историкът Емилия Кадурина в свое изследване. Всъщност това е моментът, в който младият Бог "слиза" при хората, за да ги дари със своята закрила и благословия. А жителите на Разлог му отдават своята почит чрез общия си танц. Хванати за ръце, те се сливат в едно цяло, посрещайки с радост и вяра първия ден на новата година. "Площадът ще се превърне в обич, песен, в огън, който ще озари сърцата на всички, които обичат българската традиция", обещават организаторите и ни призовават да посетим Разлог в първия ден на 2025 г., за да се потопим в магията на "Старчевата".
Вижте още :
Съставил: Венета Николова
Снимки: БТА - архив
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..