Теми, свързани с възобновяемите ресурси и природните бедствия обединиха ученици от българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, Първа английска езикова гимназия в София и гимназия Greve в близост до Копенхаген. Проектът има за цел да акцентира на наболелите екологични проблеми и да проследи инициативите, които се прилагат в трите държави.
"Ето ни отново в София по Еразъм! Този път темата е малко по-сложна. Чака ни поредното приключение", сподели преди дни във фейсбук основателката на българското училище в Рим Венета Ненкова. Първият етап от проекта събра българчета от Италия и България, които през изминалата седмица работиха на територията на Първа английска езикова гимназия в София. А предизвикателствата, пред които бяха изправени, се простираха както в сферата на изследователската дейност, така и до това се опознаят и да намерят път един към друг, за да работят най-ефективно в екип.
"В първия ден децата от всяка държава сформираха работни групи и споделиха знанията си по темите. Сравняваха как е в България, Италия и Дания по отношение на опазване на питейната вода, източниците на енергия, законите и политиките на държавите по отношение на опазването на околната среда. Работят в групи и с компютри, търсят информация по проблема и след това я представят под формата на конкретни резултати. Човек трябва наистина да наблюдава тази динамика, когато се започва работа по един такъв проект. В четвъртия ден от работата вече виждаме как тези млади хора все повече се опознават и започват да мислят в една обща посока. Тези проекти са изключително важни за мисленето заедно в Европа и за това децата да имат общо съзнание и цел. Защото младото поколение има нелеката задача да разрешава някои тежки проблеми."
За да се запознаят с нуклеарните енергии учениците присъстваха на лекция във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", което им помогна за една от задачите, свързана с анализ на обществените нагласи и осведомеността относно иновациите и правилните действия по време на природни бедствия. Мира Качарова, ученичка от училището в Рим, споделя:
"С моята група решихме да говорим за земетресенията, като разпитвахме хора в София. Младите хора, които интервюирахме, казаха, че не са преживявали, но беше различно, когато попитахме по-възрастните. Те знаеха как се чувства човек в такава ситуация. Интересуваше ни психологическата страна и как хората преживяват земетресението."
Джулия Нети – също от Рим, допълва:
"Темата на моята група бяха вятърните генератори. Направи ми впечатление, че повечето хора нямаха представа за темата и не бяха добре информирани."
Съученичката ѝ в българското неделно училище в Рим Йоана Костова е убедена, че трябва да се говори и да се предприемат мерки по екологичните проблеми, в противен случай бъдещето със сигурност няма да хубаво. Джулия Нети споделя личните си наблюдения, че промяната в сезоните е очевидна, а Мира Качарова е убедена, че замърсяването на природата може да се овладее, като се използват рециклирани продукти. И дава пример за измененията в природата, на които лично става свидетел:
"Всяка година ходя в Турция на море и забелязвам, че водата става все по-мръсна, а на Памуккале постепенно изчезва. Това много ме натъжава, защото в бъдеще децата няма да могат да видят красотата на света, както ние я виждаме сега."
И докато дискутираха темите за опазването на околната среда и съхранението на баланса в природата, младите българи научиха и още един урок – че километрите не определят близостта между хората. Алесандро Масачи, който в момента помага в проекта, бивш ученик от училището в Рим и дипломиран актьор, споделя, че работата създава приятелски отношения:
"Ние още поддържаме контакти с хората от предишния проект преди 6 години, пишем си, чуваме се и си споделяме идеи. Тези проекти са много полезни. Заедно сме почти целия ден. Огражда те една хубава енергия, която остава и в годините напред."
А Елица Павлова от Първа английска гимназия разказа как се събират след работа, говорят си за впечатленията от деня, но и за живота в Италия и България. "Изключително интересна е комуникацията с тях", споделя ученичката от София и допълва впечатленията си от общуването с връстници от Рим:
"Намираме много общи неща. Питахме ги, кои са им любимите български храни – обичат кисело мляко и си правят мекици с бяло сирене за закуска. Те си имат българското и е много интересно да се види, че дори и в чужбина те живеят като нас и харесват същите неща."
България не е чужда за българчетата от Рим, макар много от тях да са родени извън нея. Завръщането тук обаче винаги е емоционално, предоставя им възможност да комуникират на български език, да създават нови приятелства и незабравими спомени. Групата от Българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" вече се завърна в италианската столица, но предстоят следващите предизвикателства по проекта, който ще ги отведе в Копенхаген.
Вижте още:
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за сътрудничество в седалището на епархията на БПЦ-БП за Западна и Средна Европа в германската столица Берлин...
В Областния център за българска култура в украинския Болград, на 18 януари (събота), ще се състои консулски прием на граждани. Това съобщиха във Фейсбук страницата си от Културния център. Събитието се организира от представители на Генералното..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по които академичната общност на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" достига до..