Eмисия новини
от 09.00 часа

Резултати : автор Joan Kolev

Caribrod

Për bullgarët në Serbi

Ditët 6-8 nëntor 1920 shënojnë mbase një nga faqet më të errëta në historinë bullgare. Tamam përpara 100 vjetëve, ushtritë serbe pushtojnë rajonet Caribrod, Bosilegrad dhe Strumica, sipas Traktatit të Neuilly nga viti 1919, të firmosur në fund të..

06.11.20 07:10 |

Hotelierët në qytetin Bansko - optimistë për stinën, pavarësisht nga rezervimet e pakta

Pavarësisht se masat kufizuese në Evropë dhe nëpër botë në lidhje me pandeminë nga Covid-19 bëhen gjithnjë e më të rrepta, hotelierët dhe pronarët e shtëpive për miq në vendpushimin malor Bansko janë optimistë për stinën e ardhshme dimërore. Numri..

03.11.20 15:18 |

85 vjet nga fillimi i ndërtimit të godinës së Bankës Popullore Bullgare

Në qendër të Sofjes, shumë afër godinave të të ashtuquajturit “trekëndësh i pushtetit” – Presidenca, Kuvendi Popullor dhe Këshilli i Ministrave, gjendet një prej ndërtesave më të mbrojtura në kryeqytet – ajo e Bankës Popullore Bullgare (BNB). Guri i parë..

29.10.20 07:05 |

Siguria e votës – garanci kryesore për qetësinë politike

Pavarësisht nëse do të jenë përpara afatit ose të rregullta, mënyra në të cilën do të zhvillohen zgjedhjet për Legjislaturën e ardhshme të 45 të Kuvendit Popullor në Bullgari, zgjon frikësime serioze për sinqeritetin dhe për transparencën e tyre..

28.10.20 15:31 |

Ljubomir Kyçukov: Marrëveshja e Tregtisë së Lirë midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe - akoma larg

Bullgaria duhet të jetë aktive në negocimin e marrëdhënieve të saj me Britaninë e Madhe pas Brexit, por të bazohet mbi interesat e përbashkëta të Bashkimit Evropian. Këtë pozitë mbrojti diplomati bullgar Ljubomir Kyçukov në intervistën e tij përpara..

22.10.20 07:05 |

Sofja me ngjyrimet e shumta të natës përmes syve të të rinjve

Rrezet e fundit të diellit ndriçojnë statujën e Shën Sofies në zemër të kryeqytetit, kurse shkëlqimi i maskës së saj të artë verbëron pak shikimin e kalimtarëve të përshpejtuar. Duke mos pritur akoma ardhjen e natës, dritat e lokaleve tërheqin..

14.10.20 15:17 |

Pa PCR test pas karantinës dhe kontroll i forcuar i masave kundra Covid-19 tek ne

Nuk do të shtrëngohen masat kundra Covid-19 në Bullgari, por do të forcohet kontrolli mbi respektimin e tyre. Kjo u bë e qartë pas brifingut javor të Shtabit Operativ Kombëtar. “Qytetarët bullgarë të jenë absolutisht të qetë, sepse nuk..

08.10.20 15:45 |

Ohne PCR-Test nach Quarantäne, dafür verstärkte Kontrolle der Corona-Maßnahmen

Die Maßnahmen gegen die Ausbreitung von Covid-19 in Bulgarien sollen nicht verschärft werden; dafür soll jedoch die Einhaltung der bestehenden Maßnahmen verstärkt kontrolliert werden. Das wurde auf der wöchentlichen Pressekonferenz des Nationalen..

08.10.20 14:05 |
Tanja Kostova

Komuniteti bullgar në San Francisko i mban gjallë traditat vendase

Suksesi i çdo një kauze patriotike, mbi të cilën punon Tanja Kostova i dedikohet një rregulli të thjeshtë. Asnjëherë asgjë nuk ndodh dhe nuk bëhet me çdo kusht. Mbase prandaj bashkatdhetarja jonë në Amerikën e largët i shmanget përdorimit të fjalës..

08.10.20 07:10 |

10 janë finalistët në konkursin “Menaxher i vitit”

Tregtia me pakicë dhe teknologjitë janë sektorët e përfaqësuar më fort mes kompanive-finaliste në konkursin “Menaxher i vitit” 2020. Numri i atyre të cilët kishin deklaruar pjesëmarrje në konkursin prestigjioz qe 40, ku deri në final arritën 10..

30.09.20 06:10 |
Всички новини: днес | вчера