Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fotografi Mirosllav Cvjatkov prezanton jetën nga ana tjetër e botës

Foto: Bashkia Sevlievo

Banorët dhe mysafirët e Sevlievos mund të vizitojnë ekspozitën "Pamje nga ana tjetër e botës". Ekspozita dhe autori i saj, Mirosllav Cvjatkov, me origjinë nga Veliko Tërnovo, vizituan qytetin për të zbuluar detaje rreth natyrës, florës, faunës dhe punës së shkencëtarëve bullgarë dhe të huajve në ishullin Livingston. Janë paraqitur edhe materialet hartografike të arkipelagut të Ishujve Shetland Jugor, Antarktidës Perëndimore.

Fotografi Miroslav Cviatkov është pjesëmarrës në ekspeditën e 25-të dhe 26-të bullgare në Antarktidë dhe në ditët deri në fund të nëntorit do të mbajë disa takime edukative dhe informative me nxënësit e qytetit Sevlievo.

Ekspozita mbështetet nga Bashkia e Sevlievos, Instituti Bullgar i Antarktikut dhe Qendra Kombëtare për Kërkime Polare.

Lexoni më tepër:

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave të së dielës bullgare jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD