Eмисия новини
от часа

Patriarkana Bullgare ka rezerva për emrin “Kryepeshkopata e Ohrit” në Maqedoninë e Veriut

Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare shqyrtoi letrat e Patriarkut Ekumenik Bartolomeu dhe Patriarkut Serb Porfiri mbi statusin kanonik të Kishës Ortodokse të Maqedonisë së Veriut. Sinodi vendosi të heqë përçarjen kanonike mbi Kishën..

22.06.22 12:50 |

Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski konfirmuan gatishmërinë e tyre për dialog

Në një bisedë telefonike, presidentët Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski diskutuan përgatitjen për vizitën e ardhshme zyrtare në Bullgari të Kreut të Shtetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut Pendarovski. Të dy rikonfirmuan gatishmërinë e tyre..

21.01.22 16:07 |
Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski

Krijimi i besimit është rruga e vetme mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Presidenti i Maqedonisë Veriore Stevo Pendarovski, i cili është për një vizitë dy-ditore në Bruksel, diskutoi me eurodeputin bullgar Ilhan Kyçuk, i cili është dhe raportues i Parlamentit Evropian për vendin, mbi dinamikën politike në marrëdhëniet..

27.04.21 19:33 |

Stevo Pendarovski është skeptik për arritjen e marrëveshjes së shpejtë me Bullgarinë

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk pret që gjatë javëve të ardhshme të arrihet marrëveshje me Bullgarinë, e cila të debllokojë rrugën e vendit të tij drejt BE, bëhet e qartë nga një intervistë e tij dhënë televizionit vendas. “Me politikën e saj..

21.11.20 15:55 |
Milorad Dodik (majtas) dhe Bojko Borisov

Bojko Borisov dhe Milorad Dodik diskutiuan procesin i lidhshmërisë së Ballkanit

Në kuadrin e Samitit të krerëve shtetërorë dhe qeveritarë në Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (PBEJ) kryeministri Bojko Borisov dhe kryetari i kryesisë së Bosnja e Hercegovinës Milorad Dodik diskutuan procesin e integrimit evropian..

09.07.19 16:26 |

Maqedonia e Veriut duhet të punojë për ndërtimin e besimit mes saj dhe Bullgarisë

Deklarata e presidentit të Maqedonisë Veriore Stevo Pendarovski për Goce Dellçevin do të ishte e pamenduar përpara viteve, deklaroi ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Ka ardhur koha që komisioni i përbashkët mbi çështjet historike të..

26.06.19 15:02 |
Varri i Goce Dellçevit në oborrin e kishës “Shën Spas “ në Shkup

Marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut – zhvillimet e fundit

Nuk ka kaluar dhe 1 vit nga nënshkrimi i Traktatit të Bashkëpunimit dhe Miqësisë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë, dhe duket se ka tension në marrëdhëniet bilaterale. Më 9 qershor Zëvendëskryeministri Krasimir Karakaçanov shprehu shqetësim se Maqedonia..

26.06.19 14:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна