Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Krijimi i besimit është rruga e vetme mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski
Foto: BGNES

Presidenti i Maqedonisë Veriore Stevo Pendarovski, i cili është për një vizitë dy-ditore në Bruksel, diskutoi me eurodeputin bullgar Ilhan Kyçuk, i cili është dhe raportues i Parlamentit Evropian për vendin, mbi dinamikën politike në marrëdhëniet midis Maqedonisë Veriore dhe Bullgarisë dhe sfidat me të cilat përballen të dyja vendet. Ata të dy ranë dakord se nuk ka rrugë tjetër midis dy fqinjëve përveç ndërtimit të besimit dhe miqësisë.

“Edhe të dyja shtetet kanë angazhimin të bëjnë përpjekje të përbashkëta dhe të provojnë të gjejnë gjuhë të përbashkët. Anëtarësimi i fqinjit tonë perëndimor në BE është me interes strategjik jo vetëm për të, por edhe për Bullgarinë, kështu që ka nevojë për dialog, marrëdhënie të sinqerta dhe një kthim në marrëveshjen nga viti 2017, "deklaroi Ilhan Kyçuk cituar nga korrespondentja jonë në Bruksel Angelina Piskova.


Më shumë nga rubrika

Zoran Zaev “shëtiti” nëpër Sofje

Vizita e Kryeministrit maqedonas Zoran Zaev më 17 qershor në Sofje filloi në një shkallëminore dhe në një sigurim të tepruar nga të dyja palët. Një ditë para mbërritjes së delegacionit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministria e Jashtme..

botuar më 21-06-18 2.45.MD

Nuk ka ndryshim në pozitën bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut

Kërkesat për organizimin e një konference ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë së Veriut nuk u përmbushën, njoftoi Ministria e Jashtme Bullgare. Qeveria miratoi pozitën e Bullgarisë për takimin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, i cili..

botuar më 21-06-17 9.47.PD

Kabineti i përkohshëm raportoi muajin e parë të punës së tij

Sa më shumë që punojmë dhe thellohemi në problemet, aq më shumë gjejmë kaos dhe mungesë rregullash, deklaroi kryeministri i përkohshëm Stefan Janev duke evidentuar muajin e parë të punës së qeverisë. “ Tabloja reale tregon atë që mund ta..

botuar më 21-06-15 2.06.MD