Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stevo Pendarovski është skeptik për arritjen e marrëveshjes së shpejtë me Bullgarinë

Foto: BGNES

Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk pret që gjatë javëve të ardhshme të arrihet marrëveshje me Bullgarinë, e cila të debllokojë rrugën e vendit të tij drejt BE, bëhet e qartë nga një intervistë e tij dhënë televizionit vendas. “Me politikën e saj aktuale Bullgaria tregon, se nuk mund të dalë nga koha e Todor Zhivkovit”, deklaron ai. Në lidhje me këtë eurodeputeti nga Partia Popullore Evropiane Andrej Kovaçev komentoi me ironi në Facebook fjalët e Presidentit të Maqedonisë së Veriut: “Lideri komunist Todor Zhivkov i ka detyruar të vetëdeklarohen si bullgarë personalitetet historike, që kanë jetuar shumë kohë para tij – mbreti Samuil, Grigor Përliçev, Dame Gruev, Goce Dellçev etj. Ndërsa në një intervistë për BNR korrespondenti shumëvjeçar i radios në Shkup Martin Minkov deklaroi, se mungesa e dialogut dhe mbetja e situatës së tanishme do të çoje në negative për qeverinë pragmatike të Kryeministrit Zoran Zaev. 


Më shumë nga rubrika

Zoran Zaev

Zoran Zaev u angazhua personalisht për miqësinë me Bullgarinë

Ne kemi një histori të përbashkët. Goce Dellçev është revolucionar si për bullgarët, ashtu edhe për maqedonasit. Ai luftoi për lirinë e Maqedonisë dhe Edrenesë. Jugosllavia na ndante. Bullgaria nuk është fashizëm, Bullgaria është miku ynë. Brezat e..

botuar më 20-11-25 3.12.MD
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev

Në Shkup presin zgjidhje të kundërshtimeve me Bullgarinë deri në dhjetor

Maqedonia e Veriut bën çmos për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Sofjen, deklaroi Kryeministri i vendit Zoran Zaev . “Kjo do të ndodhë para këshillit të dytë të ministrave nga BE-ja dhe një takimi me Kryeministrin Bojko Borisov...

botuar më 20-11-24 10.01.PD
Xhani Bukikio - kryetar i Komisionit të Venecias

Komisioni i Venecias vlerësoi ndryshimet e propozuara kushtetuese

Komisioni i Venecias pranë Këshillit të Evropës paraqiti një vlerësim të ndryshimeve të propozuara në Kushtetutën Bullgare. Shprehet keqardhje që ato nuk u paraprinë nga diskutimi dhe shpjegimi i duhur publik, transmetoi BTA. Në lidhje me..

botuar më 20-11-23 1.34.MD