Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski konfirmuan gatishmërinë e tyre për dialog

Foto: BGNES

Në një bisedë telefonike, presidentët Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski diskutuan përgatitjen për vizitën e ardhshme zyrtare në Bullgari të Kreut të Shtetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut Pendarovski. Të dy rikonfirmuan gatishmërinë e tyre për të vazhduar rolin aktiv të dy institucioneve presidenciale në mbështetjen e zhvillimit të mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh. Në këtë lidhje, Radev dhe Pendarovski vunë në dukje dinamikën e re në marrëdhëniet dypalëshe, të cilat pritet ta forcojnë besimin mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Bisedimi u iniciua nga Presidenti Stevo Pendarovski, i cili e uroi Rumen Radevin për marrjen e detyrës dhe i uroi një mandat të suksesshëm.

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

Bullgaria kërkon sqarime nga Komisioni Evropian për importet e gazit rus në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev i bëri thirrje Komisionit Evropian që të sqarojë nëse vende të ndryshme të BE-së trajtohen ndryshe nga Gazprom dhe nëse ka shkelje të sanksioneve nga kompanitë në disa vende anëtare. Kjo..

botuar më 22-05-25 9.24.PD

Parashikimi i motit për 25 majin

Gjatë natës së 24 duke u gdhirë 25 maj mbi Bullgarinë Perëndimore shiu do të pushojë dhe retë do të çahen e do të pakësohen. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave dhe në disa vende reshje të dobëta..

botuar më 22-05-24 7.20.MD

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

botuar më 22-05-24 6.39.MD