Eмисия новини
от 12.00 часа
Tomisllav Donçev

Fillojnë konsultime me Komisionin Evropian për Planin e Rimëkëmbjes

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike zgjatet me akoma një muaj, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim qeveritar. Sipas Angellovit, vendi po del me sukses nga vala e tretë e koronavirusit. Takimi i kabinetit në dorëheqje u..

28.04.21 11:51 |
Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski

Krijimi i besimit është rruga e vetme mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Presidenti i Maqedonisë Veriore Stevo Pendarovski, i cili është për një vizitë dy-ditore në Bruksel, diskutoi me eurodeputin bullgar Ilhan Kyçuk, i cili është dhe raportues i Parlamentit Evropian për vendin, mbi dinamikën politike në marrëdhëniet..

27.04.21 19:33 |
Georgi Ganev

Nuk ka asnjë pengesë qeveria të dërgojë Planin e Rimëkëmbjes në BE

Vendimi nëse të dërgohet Plani për Rimëkëmbjen e Bullgarisë pas pandemisë në Komisionin Evropian ose të vonohet pas 30 prillit varet nga qeveria. Ky dërgim nuk është i kufizuar nga moratoriumi i vendosur nga parlamenti mbi punën e kabinetit, tha..

27.04.21 13:33 |
Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis para BNR-së: Bullgaria mund të aplikojë euron gjatë vitit 2024

"Bullgaria është ende duke punuar mbi planin e rimëkëmbjes - veçanërisht në pjesët për qëllimet e gjelbra dhe përfshirjen sociale, përpara se ta paraqesë atë në Bruksel," vuri në dukje Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis para..

13.04.21 17:45 |

96 milion leva për sistemin shëndetësor

Në një takim të jashtëzakonshëm, qeveria ndau 96 milion leva për sistemin e kujdesit shëndetësor. 50 milion prej tyre do të shkojnë për të paguar 1000 leva për mjekët e linjës së parë, dhe 46 milion të tjerët - për të blerë remdesivir, i cili..

26.03.21 13:12 |

Komisioni Evropian ka miratuar një Strategji për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara 2021-2030

Trotuare të larta, pragje dhe rampa të paarritshme të cilat të çojnë në askund; mungesë të përfitimeve sociale dhe vendeve të mjaftueshme të punës; varfëri dhe mosinteresim institucional - personat me aftësi të kufizuara çdo ditë provojnë mbi..

16.03.21 12:28 |

Një nxënës nga Sofja u dallua nga Komisioni Evropian për përkthyes të ri

Lëçezar Popov është fituesi bullgar në edicionin e 14-të të Konkursit të Përkthimit Juvenes Translatores të Komisionit Evropian. Ai është nxënës në një shkollë të mesme me mësimdhënie të gjuhëve të huaja në Sofje. Me përkthimin e tij nga anglishtja..

11.03.21 16:01 |
Zheni Naçeva

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit

Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni Naçeva sqaroi se pavarësisht nga vaksina, sistemi elektronik..

07.03.21 12:24 |

KE: Ekonomia bullgare do të rimëkëmbet ngadalë gjatë vitit 2021

Sivjet ekonomia e Bullgarisë do të gjallërohet, duke shënuar rritje prej 2.7% të PBB-së, pas një uljeje prej 4.9% të PBB-së gjatë vitit të parë të pandemisë, ndërsa gjatë 2022-ës tempi do të arrijë 4.9% prej PBB-së, që është një nga nivelet më të..

11.02.21 12:39 |

2 milion bullgarë do të vaksinohen deri në fund të vitit

Nëse BE miraton një prodhues vaksinash jashtë komunitetit, Bullgaria nuk do të hezitojë dhe do të blejë, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov. Ai tha para parlamentit se vendi do të merrte 13 milion doza. Ato garantojnë imunizimin e të..

22.01.21 13:06 |
Всички новини: днес | вчера