Eмисия новини
от 12.00 часа
Rosica Mateva

Që nga fillimi i ditës së zgjedhjeve, 45 makineri dhanë defekt

Deri në orën 11:30 në KQZ u denoncuan 45 makineri në të gjithë vendin që nuk punojnë. Para mediave, zëdhënësja e komisionit, Rosica Mateva, kujtoi se në zgjedhjet e 2 tetorit kishte 32 pajisje me defekt, ndërsa në zgjedhjet e 14 nëntorit 2021 rreth 67...

02.04.23 13:48 |

Disa vende ende nuk kanë dhënë leje për qendra votimi në territoret e tyre

Sipas informacionit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, më 2 prill bashkatdhetarët tanë jashtë vendit me siguri do të votojnë në 136 shtete. Për shkak të specifikave të procedurave administrative, Austria, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja, Moldavia,..

14.02.23 12:22 |

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin..

02.12.22 18:35 |

Gjashtë lojtarë të sigurt në sezonin e ri politik

Njëzet e katër parti dhe shtatë koalicione do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 2 tetor. Edhe pse afati i regjistrimit përfundoj dje, forcat politike do të mund të bëjnë ndryshime deri më 27 gusht dhe kjo është..

18.08.22 14:23 |

Presidenti dëshiron të rritet besimi në votimin me makinë

Është me rëndësi të madhe që zgjedhjet e 2 tetorit të dallojnë një shumicë të qëndrueshme qeverisëse që do të merret me reformat urgjente dhe vendimet strategjike për vendin, tha Presidenti Rumen Radev. Në një takim me presidentin, Radev kërkoi..

09.08.22 12:10 |

Fluksi i migracionit drejt Bullgarisë u rrit me 25 për qind në muajin e fundit

Gjatë vizitës së tij në Ellhovo, Ministri në detyrë i Punëve të Brendshme dhe Zëvendëskryeministër për Rendin dhe Sigurinë Publike, Ivan Demerxhiev, njoftoi se për vetëm një muaj fluksi i migrantëve në vendin tonë u rrit me 24 për qind,..

05.08.22 15:25 |

Vendvotimet jashtë vendit duhet të shpallen deri më 10 shtator

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka afat deri më 10 shtator 2022, pra 21 ditë para ditës së zgjedhjeve, për të përcaktuar shtetet dhe vendet ku do të krijohen seksionet e votimit jashtë shtetit. Kjo u bë e ditur në mbledhjen e sotme të..

04.08.22 18:57 |

U caktuan data dhe mjetet e zgjedhjeve të ardhshme të parakohshme

Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për përgatitjen dhe zhvillimin e zgjedhjeve për Kuvendin Popullor më 2 tetor 2022, njoftoi qendra e shtypit e qeverisë. Kabineti i përkohshme miratoi gjithashtu planin buxhetor për kostot e përgatitjes dhe..

04.08.22 17:27 |
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Votimi me makina është i sigurt

Çelësi elektronik me të cilin ngarkohen programet në të gjitha aparatet e votimit është në pronësi të shtetit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Sipas Kryeministrit në detyrë Stefan Janev, nuk ka mundësi që për votën të përdoren makineri..

14.11.21 13:57 |

Numrat e fletëve të votimit për zgjedhjet e 14 nëntorit u tërhoqën

Me një short në Komisionin Qendror Zgjedhor, u tërhoqën numrat e fletëve të votimit për Presidentin dhe Nënpresidentin dhe për përfaqësuesit popullorë për zgjedhjet më 14 nëntor 2021. Përfaqësuesit e partive, koalicioneve dhe komiteteve nismëtare që..

13.10.21 11:22 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна