Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numrat e fletëve të votimit për zgjedhjet e 14 nëntorit u tërhoqën

Foto: BGNES
Me një short në Komisionin Qendror Zgjedhor, u tërhoqën numrat e fletëve të votimit për Presidentin dhe Nënpresidentin dhe për përfaqësuesit popullorë për zgjedhjet më 14 nëntor 2021. Përfaqësuesit e partive, koalicioneve dhe komiteteve nismëtare që propozuan kandidatët gjithashtu ndoqën shortin.
Kreu i shtetit Rumen Radev dhe nënpresidentja Ilijana Jotova do të marrin pjesë në garën presidenciale me fletën e votimit 6. Çiftet kandidate-presidenciale Prof. Anastas Gerxhikov dhe Nevjana Miteva, si dhe Lozan Panov dhe Maria Kasimova-Moase, morën përkatësisht numrat 15 dhe 19. Mustafa Karadajë përfaqësues i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) do të jetë me numrin 17.
Në votimin e parakohshëm parlamentar, koalicioni GERB-SDS do të jetë numri 32, dhe BSP për Bullgarinë - numri 33. Partia “Ka një popull të tillë” ra numrin 24, dhe partia “Bullgaria Demokratike” - 30. “Po e vazhdojmë ndryshimin” do të jetë me numrin 25, dhe DPS - me 17.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Gjatë natës së 29 duke u gdhirë 30 nëntor me kalimin e një tjetër fronti atmosferik të ftohtë nga perëndimi në lindje do të ketë reshje shiu. Në pjesën e përparme veriore të malit Stara Pllanina, zonat e larta perëndimore dhe në rajonin..

botuar më 21-11-29 8.05.MD
Rumen Geçev

Rumen Geçev nga BSP: Vendet në kabinetin e ri tashmë janë ndarë

Vendet në kabinetin e ri shpërndahen sipas peshës së secilës prej partive në Kuvendin e ardhshëm Popullor. Këtë e bëri të ditur për BNT Rumen Geçev nga Partia Socialiste Bullgare /BSP/. Sipas tij, 8 prej mandateve shkojnë për “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-11-29 7.29.MD
Gjimnazi i 164 në Sofje

Nxënësit me certifikatë të gjelbër u kthyen në klasë

Mbi 3200 nxënës nga klasa e 5-të deri në klasën e 12-tënë Sofje u kthyen sot në shkollë . Shumica e tyre mësojnë në shkolla private, bëri të ditur Ministria e Arsimit. E vetmja shkollë bashkiake në kryeqytet, shkolla e mesme e 164-të, ku mësohet..

botuar më 21-11-29 6.41.MD