Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fluksi i migracionit drejt Bullgarisë u rrit me 25 për qind në muajin e fundit

Foto: BGNES

Gjatë vizitës së tij në Ellhovo, Ministri në detyrë i Punëve të Brendshme dhe Zëvendëskryeministër për Rendin dhe Sigurinë Publike, Ivan Demerxhiev, njoftoi se për vetëm një muaj fluksi i migrantëve në vendin tonë u rrit me 24 për qind, transmetoi BTA. Sipas Demerxhiev, rritja në krahasim me vitin e kaluar është gjashtëfish. Megjithatë, ai vuri në dukje se nuk ka arsye për shqetësim, dhe shtoi, se 800 njerëz zbatojnë detyra me shërbim në kufi dhe nuk ka nevojë për të dërguar më shumë forca.

Javën e ardhshme ministria do të ketë takim me Komisionin Qendror të Zgjedhjeve lidhur me organizimin e zgjedhjeve të ardhshme më 2 tetor të këtij viti. Qëllimi është të identifikohen personat e përfshirë në blerjen e votave, tha edhe Demerxhiev.


Më shumë nga rubrika

Aksident në Uzinën Ushtarake “Arsenall”

Një aksident industrial në uzinën “Arsenall” në Kazanllëk shkaktoi vdekjen e një gruaje, ndërsa dy persona të tjerë të zhdukur janë në kërkim. Ky është informacioni paraprak, i konfirmuar nga drejtori i uzinës Nikollaj Ibushev. Sinjali erdhi në..

botuar më 22-10-04 3.14.MD

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje është 39,40%

39.40% ka qenë pjesëmarrja në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në orën 20:00 të datës 2 tetor, njoftoi KQZ. Të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 2 601 696 shtetas bullgarë. Për krahasim, në zgjedhjet parlamentare në prill, pjesëmarrja ka qenë..

botuar më 22-10-04 2.54.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Parlamenti i ri ka të ngjarë të mblidhet javën e ardhshme

Presidenti Rumen Radev do të vendosë se kur do ta thërrasë Kuvendin në afatin e përcaktuar me Kushtetutë. Ka gjasa që kjo të ndodhë javën e ardhshme. Këtë e bëri të ditur Nënpresidentja Ilijana Jotova për BNR. Sipas saj, mundësia për formimin..

botuar më 22-10-04 2.41.MD