Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti dëshiron të rritet besimi në votimin me makinë

Foto: BGNES

Është me rëndësi të madhe që zgjedhjet e 2 tetorit të dallojnë një shumicë të qëndrueshme qeverisëse që do të merret me reformat urgjente dhe vendimet strategjike për vendin, tha Presidenti Rumen Radev. Në një takim me presidentin, Radev kërkoi nga ministrat teknikë dhe administrata zgjedhore që të rrisin besimin në votën makinerike.

“Duhet një metodologji e qartë, veprime publike dhe transparente për t’u dhënë besim partive dhe qytetarëve në mungesë të çdo manipulimi të makinerive në të gjitha fazat e përgatitjes dhe zhvillimit të zgjedhjeve - që nga ruajtja e makinerive, përmes softuerit, transportit, votimit dhe raportimit të rezultatit”, tha kreu i shtetit.

Para BNR Stoil Cicellkov - Kryetari i Këshillit Publik të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve e vlerësoi si “organizim i keq” se makinat e votimit ruhen ende në një magazinë private.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 shtatorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme vranësira në vend do të jetë e ndryshueshme, me reshje shiu në vende të izoluara në zonat malore. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugperëndimi. Moti mbetet i ngrohtë deri në fund të shtatorit, me..

botuar më 22-09-28 8.25.MD

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe..

botuar më 22-09-28 7.38.MD

Aksident me një avion ushtarak pranë Bezmerit, piloti është katapultuar

Prokuroria Ushtarake në Sliven ka marrë përsipër hetimin e një aksidenti me avion pasditen e sotme në bazën e Forcave Ajrore Bezmer. Aksidenti ka ndodhur gjatë një fluturimi stërvitor. Për arsye ende të panjohura, piloti ka humbur kontrollin e..

botuar më 22-09-28 6.41.MD