Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të votojmë me letër ose me makineri, vendosën deputetët pas 18 orësh debate dhe skandale

| rinovuar më 22-12-02 6.35.MD
Foto: BGNES

Në një mbledhje 18-orëshe, deputetët (me votat e GERB-SDS, DPS dhe BSP) pranuan në leximin e dytë që votuesit ta ushtrojnë të drejtën e votës me fletëvotim në letër ose me makineri, por nuk arritën të votojnë për gjysmën e teksteve në Kodin Zgjedhor.

Mosmarrëveshjet rreth votimeve të përziera u shndërruan në skandale dhe sulme personale, largim nga salla plenare të deputetëve nga "Po e vazhdojmë ndryshimin" dhe "Bullgaria Demokratike" dhe thirrje për protesta, si dhe një deklaratë të “Po e vazhdojmë ndryshimin se nuk do të propozojë një kabinet me mandat të dytë nëse fleta e votimit prej letre kthehet. Në mbledhjen e gjatë u ra dakord që të mbetet rajoni “Jashtë shtetit”, në ditën e zgjedhjeve të xhirohen video, komisionet sektoriale të numërojnë fletët e votimit me makinë së bashku me fletët e votimit prej letre. Me insistimin e “Vëzrazhdne”, deputetët dëgjuan në mesnatë himnin kombëtar bullgar.

Vendimi përfundimtar është që në zgjedhjet e ardhshme të votohet si në letër ashtu edhe në makineri, ndërsa rezultatet të regjistrohen edhe në flash drive. Megjithatë, një protokoll nga makina nuk do të printohet dhe aplikimet për hapjen e një seksioni të ri zgjedhor jashtë vendit mbeten 40.

Parlamenti ra gjithashtu dakord që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve t’u sigurojë akses në kodin burimor dhe dokumentacionin e makinerive përfaqësuesve të partive dhe koalicioneve që morën më shumë se 4 për qind të votave në zgjedhjet e fundit. 


Më shumë nga rubrika

60 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, gjatë 24 orëve të fundit u zbuluan 60 raste me koronavirus nga 3009 testime të kryera. 2 për qind e mostrave rezultuan pozitive. 57 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër..

botuar më 23-02-02 9.32.PD

Parashikimi i motit për 2 shkurtin 2023

Vranësirat do të rriten dhe trashen nga perëndimi rreth dhe pas mesditës së të enjtes . Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat e ditës do të rriten pak më shumë dhe do të lëvizin ndërmjet 7° dhe 12°,..

botuar më 23-02-01 6.45.MD

Qeveria miratoi një derogim për eksportin e produkteve të naftës bruto ruse në Ukrainë

Qeveria teknike mori një vendim me të cilin miraton ofrimin e mundësisë për Bullgarinë për të zbatuar derogimin e veçantë nga Rregullorja e Këshillit (BE) për masat kufizuese në funksion të veprimeve të Rusisë që destabilizojnë situatën në Ukrainë...

botuar më 23-02-01 6.13.MD