Eмисия новини
от часа
Qytetarët e Sofjes dynden për të lexuar manifestin mbretëror me dekret-ligjin për pushtetin e ri të puçistëve

Mësime bullgare - pse një grusht shteti ushtarak nuk çon në "përtëritje"?

90 vjet më parë, më 19 maj 1934, lëvizja "Zveno" dhe Bashkimi Ushtarak në Bullgari kryen një grusht shteti pa gjak. Në emër të modernizimit të vendit, të quajtur "përtëritje", ata shfuqizuan Kushtetutën e Tërnovos , ndaluan partitë dhe..

19.05.24 09:40 |

80 vjet nga bombardimi më shkatërrues mbi Sofje

Pikërisht 80 vjet më parë - më 10 janar 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues anglo-amerikan në vazhdim të 24 orëve. Natën, kryeqyteti ynë u sulmua nga aviacioni britanik, dhe ditën - nga ai amerikan. Në..

10.01.24 06:05 |

Shënim përkujtimor për Monumentin e Ushtrisë së Kuqe në Sofje

Zhan Koktosë i përket shprehja rrëqethëse për historianët se "historia përbëhet nga të vërteta që me kalimin e kohës kthehen në gënjeshtra, ndërsa mitet përbëhen nga gënjeshtra që me kalimin e kohës kthehen në të vërteta". Kjo lojë fjalësh përshkruan..

15.12.23 07:30 |
Princesha Kalina

Princesha Kalina rrezikon të dërgohet me forcë në polici

Pas incidentit në Borovec më 19 gusht, ku u kap duke vozitur e dehur, Princesha bullgare Kalina u thirr sërish të paraqitet në Drejtorinë Rajonale të Ministrisë së Punëve të Brendshme - Sofje. Vajza e monarkut bullgar Simeon Sakskoburggotksit është..

29.08.23 10:02 |

Qytetarët mbushën Manastirin e Rillës për një shërbim përkujtimor në kujtim të Mbretit Boris III

Qytetarët, politikanët dhe persona publikë mbushën kishën e Manastirit të Rillës , ku u kremtua një liturgji e shenjtë në kujtim të mbretit Boris III me rastin e 80-vjetorit të vdekjes së tij. Në shërbim ishin të pranishëm djali i Boris - Simeon..

28.08.23 15:38 |
Mbreti Boris III

Ambasadori bullgar në Londër mbrojti një shfaqje për Mbretin Boris III

Ambasadori i Bullgarisë në Britaninë e Madhe, Marin Rajkov, në një letër dërguar “The Times”, hodhi poshtë një vlerësim negativ të historianit Kolin Shindler për shfaqjen “Jeta e shkurtër dhe vdekja misterioze e Boris III, Mbret të Bullgarisë”. Pjesa..

15.08.23 11:51 |

Bekimi i flamujve të shenjtë bullgarë Ditën e Shën Gjergjit

Çdo vit më 6 Maj, kur shënojmë Ditën e Trimërisë dhe festën e Ushtrisë Bullgare, kryhet bekimi solemn i flamujve luftarakë bullgarë. Megjithatë, a e dimë se cilët janë flamujt e shenjtë që lënë fondet e Muzeut Historik Ushtarak Kombëtar për të..

05.05.23 17:39 |

Maqedonia e Veriut mbyll një klub të dytë bullgar

Ministri i Drejtësisë i Maqedonisë së Veriut, Krenar Lloga, ka lëshuar urdhër për mbylljen e klubit bullgar “Mbreti Boris III” në Ohër, raportoi BGNES. Kjo ndodh një javë pas eliminimit të klubit bullgar “Ivan Mihajllov” në Manastir. Arsyeja e..

31.03.23 09:12 |
Naum Kajçev

Shkupi shfrytëzon historinë për të shkelur të drejtat e bullgarëve maqedonas

Është i dukshëm një përshkallëzim i qëndrimit në Shkup ndaj Bullgarisë. Ka një përkeqësim të mjedisit për bullgarët në Maqedoninë e Veriut, tha për BNT Prof. Naum Kajçev. Recidivat nuk flasin mirë për reformat evropiane dhe ndryshimet që duhet të..

24.03.23 11:55 |

Ministria e Punëve të Jashtme ka pozitë të fortë për qëndrimin ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

“Ministria e Punëve të Jashtme po monitoron me shqetësim në rritje zhvillimet në Maqedoninë e Veriut lidhur me përpjekjet për të kufizuar të drejtën e asociimit të bullgarëve në vend”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit të MPJ-së. Ai kujton qëndrimin e..

17.03.23 11:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна