Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ambasadori bullgar në Londër mbrojti një shfaqje për Mbretin Boris III

Mbreti Boris III
Foto: arkiv

Ambasadori i Bullgarisë në Britaninë e Madhe, Marin Rajkov, në një letër dërguar “The Times”, hodhi poshtë një vlerësim negativ të historianit Kolin Shindler për shfaqjen “Jeta e shkurtër dhe vdekja misterioze e Boris III, Mbret të Bullgarisë”. Pjesa do të prezantohet më 28 gusht nga formacioni “Out of the Forest” në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Edinburg. Skenari i pjesës u krijua nga Xhousef Këllën dhe Sasha Uillsën bazuar në librin “Kurora me gjemba” të shkrimtarit bullgar Stefan Gruev.

“Zotëri, ju shkruani se skenari ... është një “rishkrim i historisë” për shkak të pretendimit të rremë se monarku bullgar shpëtoi jetën e 50 000 hebrenjve gjatë Holokaustit”, i thotë Shindlerit ambasadori Rajkov. “Shfaqja pasqyron saktë faktet historike”, thekson diplomati. Ai vë në dukje se pavarësisht ligjit kufizues ndaj hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, hebrenjtë bullgarë mbetën nën mbrojtjen e shtetësisë së tyre bullgare dhe nuk iu dorëzuan kampet e përqendrimit të Rajhut të Tretë. Por kjo nuk ndodh në territoret e administruara, të pushtuara të Jugosllavisë dhe Greqisë, ku Bullgaria nuk ka sovranitet dhe nuk mund t’u japë hebrenjve vendas shtetësinë bullgare. “Roli i mbretit është vendimtar, sepse ai është personi që kontrollon të gjitha qendrat kryesore të pushtetit”, përfundon Rajkov.

Më 15 gusht mbushen 80 vjet nga vdekja e Mbretit Boris III.Më shumë nga rubrika

Kryeprifti Vlladimir Tishçuk

Shën Nikolla Çudibërësi shoqëroi At Vlladimir Tishçukun në shërbesën e tij jashtë vendit

Pak kohë më parë (një muaj para), Kisha Ruse në Sofje, e shenjtëruar si "Shën Nikolla Mirlikijski Çudibërërësi", priti me gëzim eprorin e saj të ri - Kryepriftin Vlladimir Tishçuk. Ashtu si gjyshi dhe babai i tij, ai e ka të trashëguar priftërimin dhe që..

botuar më 23-12-06 7.00.PD

Instituti bullgar INSAIT hyri në Aleancën globale të "Meta" dhe IBM për krijimin e inteligjencës artificiale

Instituti për Shkenca Kompjuterike, Inteligjencë Artificiale dhe Teknologji - INSAIT, në Universitetin e Sofjes, është ndër 50 organizatat në botë që kanë marrë ftesë për të marrë pjesë në Aleancën e parë globale historike për krijimin e..

botuar më 23-12-05 12.31.MD
Foto: Facebook/Petër Vitanov

Prindërit e një në katër fëmijë bullgarë punojnë jashtë vendit

Çdo fëmijë i katërt bullgar rritet pa prindërit e tij sepse ata punojnë jashtë vendit. Të dhënat shqetësuese i prezantoi eurodeputeti Petër Vitanov gjatë pjesëmarrjes në konferencën “Pasojat sociale të mobilitetit evropian – fëmijët e lënë në shtëpi”...

botuar më 23-12-05 7.30.PD