Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkupi shfrytëzon historinë për të shkelur të drejtat e bullgarëve maqedonas

Naum Kajçev
Foto: BGNES

Është i dukshëm një përshkallëzim i qëndrimit në Shkup ndaj Bullgarisë. Ka një përkeqësim të mjedisit për bullgarët në Maqedoninë e Veriut, tha për BNT Prof. Naum Kajçev. Recidivat nuk flasin mirë për reformat evropiane dhe ndryshimet që duhet të bëjë Maqedonia e Veriut, tha Kajçev, i cili është bashkëkryetar i komisionit të përbashkët historik mes dy vendeve.

Me fshirjen e klubit kulturor në Manastir, shfrytëzohet historia dhe emri i Ivan Mihajllovit për të sulmuar të drejtën e bullgarëve maqedonas për bashkim. Ivan Mihajllov e mërzit Shkupin sepse në Jugosllavi mbronte të drejtat e bullgarëve në Maqedoni. Shkencëtari bëri thirrje që personalitete si Ivan Mihajllov dhe Mbreti Boris III të diskutohen me qetësi në komisionin historik për të arritur në një interpretim të përbashkët të historisë sonë të përbashkët.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 majin

Ditën e mërkurë para mesditës do të jetë me diell. Më pas do të mbajë vranësira dhe kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Ka kushte për breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri..

botuar më 23-05-30 7.20.MD
Këshilli i Ministrave

Kabineti propozoi zgjatjen e efektit të Buxhetit 2022

Kabineti i propozon parlamentit të zgjasë veprimin e të ashtuquajturit ligj shtesë të Buxhetit për vitin 2022 deri në miratimin e një kuadri financiar tërësisht të ri për vitin aktual, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Projektligji i propozuar..

botuar më 23-05-30 6.47.MD
Pllamen Tonçev

Një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimin bullgar me një qytetar të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare (DANS) Pllamen Tonçev në seancën e sotme në parlament njoftoi për një rast të konstatuar në të cilin një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme..

botuar më 23-05-30 4.06.MD