Eмисия новини
от 12.00 часа
Bojko Borisov

Bojko Borisov kërkon zgjedhje të reja lokale në Sofje

“Dëshiroj zgjedhje të reja në Sofje. A është e drejtë të kemi zgjedhje të blera? Nuk është e drejtë. Zgjedhjet manipulohen me karta flash, këtë e dimë deri tani.” Me këtë deklaratë për gazetarët, lideri i GERB-it Bojko Borisov u shpall për një votim..

07.02.24 11:32 |
Bojko Borisov

Do të ketë rotacion, por jo me çdo kusht, sipas Borisovit dhe Denkovit

Rotacioni do të ndodhë, por jo me çdo kusht, u tha gazetarëve lideri i GERB-it, Bojko Borisov, me rastin e zëvendësimit të kryeministrit Nikollaj Denkov /nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB)/ me ministren e jashtme..

02.02.24 16:04 |
Atanas Atanasov

Atanas Atanasov nga PP-DB raportoi shkelje në marrjen e shtetësisë bullgare

Nevojiten ndryshime rrënjësore në shërbimet për të kryer detyrat e qeverisë. Tani ata po "zbatojnë atë që vjen si urdhra nga presidenca", tha për BNT Atanas Atanasov, bashkëkryetar i grupit parlamentar "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria..

31.01.24 11:21 |

Bullgarët me shtetësi të dyfishtë do të mund të jenë ministra dhe deputetë

Me ndryshimin e Kushtetutës, deputetët kufizuan kompetencat e presidentit në zgjedhjen e përbërjes së qeverisë së përkohshme. Presidenti tashmë do të duhet të zgjedhë një kryeministër nga një listë personash. Pas disa kritikave, kryetari i..

19.12.23 16:28 |

Prej më shumë se një muaji Këshilli Bashkiak Metropolitan nuk arrin të zgjedhë një kryetar

Edhe përpjekja e pestë e Këshillit Bashkiak Metropolitan për të zgjedhur një kryetar rezultoi e pasuksesshme. PP-DB ("Shpëto Sofjen") tërhoqi kandidaturën e Boris Bonevit dhe propozoi Greti Stefanova për kryetare të Këshillit, e cila deri më tani..

18.12.23 17:27 |

U hoq vetoja e presidentit për dhurimin e transportuesve të blinduar të Ukrainës

Parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Ukrainën për pajisjen falas të makinave të blinduara të transportit. GERB-SDS, PP-DB, DPS dhe "Ka një popull të tillë" votuan kundër vetos për dhurimin..

08.12.23 17:40 |

Komisioni i Mbrojtjes në parlament miratoi dërgimin e komplekseve raketore në Ukrainë

Pas debateve të nxehta, Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen mbështeti propozimin që Bullgaria t'i sigurojë Ukrainës komplekset e raketave kundërajrore  që janë jashtë shërbimit dhe nuk nevojiten më. Propozimi i përgatitur nga GERB, PP-DB dhe DPS..

07.12.23 17:16 |

Deputetët ranë dakord për përfundimin e derogimit për naftën ruse

GERB-SDS, PP-DB dhe DPS arritën një marrëveshje për përfundimin e derogimit për naftën ruse. Në një mbledhje të tre formacioneve, propozuesit e dy projekteve, që do të diskutoheshin sot, vendosën tërheqjen e tyre dhe dorëzimin e një vendimi të..

07.12.23 16:11 |
Bojko Borisov

Reagime të mprehta kundër shpalljes së mundshme të tokave shtetërore për shitje

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, u shpreh kundër shitjes së mundshme të tokës bujqësore nga Fondi Shtetëror i Tokës. Ai theksoi se deri më tani nuk janë bërë diskutime me GERB-in nga ana e partnerëve të tyre në udhëheqje PP-DB për këtë çështje. Borisov..

29.11.23 17:20 |

Punonjësit e policisë protestuan kundër politizimit të përplasjes me huliganët e futbollit

Qindra policë dolën në një protestë, sipas fjalëve të tyre spontane, para ndërtesës së parlamentit me kërkesën për të ndaluar politizimin e asaj që ndodhi më 16 nëntor, kur gjatë ndeshjes së futbollit Bullgari-Hungari, tifozë futbollistikë protestuan..

22.11.23 17:09 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна