Eмисия новини
от 15.00 часа
Bojko Borisov

Bojko Borisov qortoi partnerin jo-koalicioni PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, vuri në dyshim stabilitetin e qeverisë, nëse i ashtuquajturi partner jo koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (PP-DB) nuk i mbështet kandidatët e tyre në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në..

26.09.23 16:43 |

DPS nuk do të ketë kandidat të vet për kryeqytetin në zgjedhjet vendore

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) nuk do të propozojë kandidatë për kryetar të kryeqytetit, dhe nuk do të mbështesë kandidat të forcës tjetër - edhe në balotazh, njoftoi deputeti i DPS-së, Deljan Peevski. Në lidhje me kandidaturën e..

25.09.23 14:43 |

Agjencia “Trend” regjistroi stanjacion në qëndrimet publike dhe politike

Pamja e qëndrimeve të opinionit shoqëror është statike. Mbështetja elektorale për partitë dhe vlerësimi i institucioneve shtetërore janë të ngjashme me rezultatet e një sondazhi në korrik, sipas të dhënave të Agjencisë “Trend”. GERB mbetet forca e..

14.09.23 09:37 |

Vota lokale do të jetë interesante, por rezultatet nuk kanë gjasa të ndikojnë seriozisht në strukturën qeverisëse

Dy javë para nisjes së fushatës parazgjedhore për pushtetin vendor në vendin tonë, një sërë partish nuk kanë bërë të ditur se cilët janë kandidatët me të cilët do të konkurrojnë për postin e kryetarit të bashkisë përkatëse. Megjithatë, nuk mungon..

13.09.23 10:15 |

PP-DB, GERB dhe DPS propozojnë heqjen e ndalimit të importeve të grurit nga Ukraina

Bullgaria nuk duhet të mbështesë vazhdimin e masës emergjente që ndalon importin në Bullgari, Poloni, Hungari, Rumani dhe Sllovaki të farave të grurit, misrit, rapes dhe lulediellit nga Ukraina pas datës 15 shtator 2023. Kjo propozohet në një..

12.09.23 17:37 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: Është e papranueshme që në vitin 2023 në Bullgari të ketë vrasje spektakolare

“Është absolutisht e papranueshme që në vitin 2023 të ketë vrasje spektakolare në Bullgari. As nuk është e pranueshme që shërbimet e huaja të sigurimit të zbulojnë bullgarë - spiunë rusë në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa ne mësojmë edhe një herë nga..

16.08.23 16:57 |

Komisioni Ligjor votoi dënime më të larta për dëmtime të lehta dhe mesatare

Komisioni Ligjor pranoi propozimet për ndryshime në Kodin Penal, me të cilat shtohen dënimet për lëndime të lehta trupore. Drafti i paraqitur nga GERB-SDS, PP-DB dhe DPS u miratua njëzëri. Ai parashikon që për dëmtim të mesëm trupor, autori të marrë..

03.08.23 16:35 |
Nikollaj Denkov

Kryeministri: U kontraktuan hapat për t’i dhënë fund koncesionit të portit Rosenec

Kryeministri Nikollaj Denkov deklaroi se koncesioni i portit Rosenec mund të ndërpritet dhe kontrata përshkruan veprimet në rast të një hapi të tillë. Lidhur me propozimin e PP-DB, GERB-SDS dhe DPS për t’i dhënë fund derogimit dyvjeçar që rafineria..

03.08.23 15:15 |

Deputetët mblidhen në një seancë të jashtëzakonshme për ndryshimet në Kodin Penal

Deputetët do të ndërpresin pushimet e tyre verore për të miratuar ndryshimet në Kodin Penal dhe Ligjin për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje. Më 3 gusht komisioni ligjor do të mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme ndërsa një mbledhje të..

01.08.23 17:07 |
Rumen Radev

Rumen Radev i bëri thirrje shoqërisë që të jetë vigjilent ndaj orvatjeve kundër lirisë dhe demokracisë

Banalizimi i tezave dhe veprimeve fashiste në muajt e fundit është alarmant, tha presidenti Rumen Radev para gazetarëve. Ai e dha si shembull agresionin në rrjetet sociale dhe përgatitjen e listave të gazetarëve jo të besueshëm. “Intelektualët..

31.07.23 15:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна