Eмисия новини
от 12.00 часа
Kirill Petkov

Fokusohemi mbi mbledhjen e taksave nga Lukoil

“Jemi të mendimit se nuk ka kuptim të ndërpritet derogimi pas shtatë ditësh, sepse kjo mund të sjellë stres në treg”, tha bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) Kirill Petkov pas mbledhjes së grupeve..

23.10.23 15:26 |

"Lukoil" duhet t'i paguajë thesarit 500 milionë leva taksa

“Lukoil Neftohim Burgas”, i cili është kërcënuar me tërheqjen e derogimit për importin e naftës ruse, ka shprehur gatishmërinë për të paguar 500 milionë leva taksa. Këtë e bëri të ditur bashkëkryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes për të Drejtat..

23.10.23 11:28 |

Deputetët nuk i pranuan ndryshimet e Kushtetutës në lexim të parë

Deputetët nuk i pranuan ndryshimet në Kushtetutë në lexim të parë, pasi në sallën plenare mblodhën 161 vota “pro” dhe mbështetja e nevojshme është 180 vota. “Propozimi nuk u pranua. Por duke qenë se mbledh më shumë se 160 vota, ai mund të rivotohet pas..

06.10.23 18:12 |
Ministri Tagarev

Ministri Todor Tagarev: Deputetët duhet të miratojnë blerjen e transportuesve të blinduar Stryker përpara votimit lokal

Ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev i bëri thirrje Kuvendit Popullor që të miratojë blerjen e transportuesve të blinduar Stryker para zgjedhjeve lokale. Përndryshe, ekziston rreziku që afatet të humbasin. Makineritë duhet të paguhen brenda 5..

06.10.23 17:05 |
Kirill Petkov

PP-DB paraqitën propozime për reforma në shërbime, GERB nuk do t’i mbështesë

Grupi parlamentar i PP-DB dorëzoi në sekretariatin e Kuvendit Popullor projektligjet për reformat në shërbimet e sigurisë. Lidhur me këtë, bashkëkryetari i koalicionit Kirill Petkov njoftoi se kishte takime me ministrin e jashtëm austriak dhe..

02.10.23 18:28 |

Para votimit vendor shtynë diskutimet në Kuvendin Popullor për Buxhetin 2024

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se rezultati më i mirë përfundimtar i zgjedhjeve lokale do të ishte nëse të tri partitë që hyjnë në qeveri do të kishin më së shumti këshilltarë dhe kryetarë komunash. “Kjo do të riafirmojë qeverinë”, tha..

29.09.23 11:57 |

Parlamenti del me pushime për shkak të zgjedhjeve

Deputetët vendosën të dalin me pushime njëmujore dhe seancat e fundit plenare të zhvillohen më 5 dhe 6 tetor. Ata do të kthehen në parlament më 8 nëntor, pasi të përfundojnë edhe balotazhet e zgjedhjeve lokale (zgjedhjet do të mbahen më 29 tetor, kurse..

28.09.23 17:53 |
Bojko Borisov

Një komision parlamentar do të kontrollojë paratë evropiane për tranzicionin energjetik

Nënkomisioni për kontrollin e fondeve evropiane do të bëhet komision, tha në parlament lideri i GERB Bojko Borisov. Së bashku me Lëvizjen për të Drejtat dhe Liritë (DPS), kërkojnë që komisioni i ardhshëm parlamentar të shqyrtojë gjithçka që lidhet..

28.09.23 11:41 |

Kuvendi Popullor vendosi t’i dërgojmë Ukrainës raketa dhe municione me defekt

Vendi ynë do të dërgojë në Ukrainë raketa kundërajrore me defekt dhe municione për armë të vogla automatike, vendosi Kuvendi Popullor në një seancë të mbyllur. Sigurimi i ndihmës shtesë ushtarake për vendin e sulmuar është me iniciativën e GERB-SDS,..

27.09.23 17:23 |

Komisioni parlamentar i mbrojtjes propozon dërgimin e raketave me defekt në Ukrainë

Bullgaria do t’i dhurojë Ukrainës raketa kundërajrore të dëmtuara dhe municione për armë të vogla automatike që nuk janë më të nevojshme. Kjo u votua nga deputetët e komisionit parlamentar të mbrojtjes në një projektvendim për ofrimin e ndihmës..

26.09.23 18:32 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна