Eмисия новини
от 09.00 часа
Boris Bonev

Boris Bonev do të ketë një shans të tretë për të kryesuar Këshillin Bashkiak të Kryeqytetit

PP-DB -"Shpëto Sofjen" do të propozojë për herë të tretë Boris Bonev në krye të Këshillit Bashkiak, tha për BNT këshilltari bashkiak Andrej Zografski. Kandidatura e Boris Bonevit nuk mori 31 votat e nevojshme në votimin e fundit. Këshilltari theksoi..

21.11.23 11:39 |

Parlamenti hodhi poshtë heqjen e derogimit për importin e naftës ruse

Kuvendi Popullor hodhi poshtë propozimin e GERB-it, të mbështetur nga DPS, për heqjen brenda tre ditëve të derogimit për importin e naftës ruse në Bullgari. Në shenjë proteste, përfaqësuesit e popullit nga grupet parlamentare GERB dhe DPS u larguan nga..

16.11.23 16:41 |
Bojko Borisov

Lideri i GERB-it Bojko Borisov me komentin e tij të parë pas zgjedhjeve

"Mënyra më e mirë për ta rikthyer Sofjen është ta humbasësh. Tani duhet ta shpëtojmë atë nga shpëtimtarët - unë i njoh këta njerëz, nuk mund të punojnë sepse janë dembel". Kështu deklaroi lideri i GERB-it, Bojko Borisov, në komentin e tij të parë pas..

31.10.23 18:37 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev: Vazhdoj luftën për të qenë kryebashkiak i të gjithë sofjanasve

Menjëherë pas shpalljes së rezultateve të exit poll-it për zgjedhjet për kryetar bashkie të Sofjes, nga të cilat u bë e qartë se do të ketë balotazh për kryetar të bashkisë së Sofjes ndërmjet Vasill Terziev (PP-DB, Save Sofia) me 38.8% dhe..

29.10.23 21:21 |
Aleksandër Jollovski

Skandal me makinat e votimit në fund të fushatës zgjedhore

Kryeministrja në detyrë Maria Gabriel dhe përfaqësuesit e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të dëgjohen në një këshill të jashtëzakonshëm në parlament. Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare paraqiti një video-raport se si zëvendësministri i..

27.10.23 15:08 |

Kandidati i PP-DB kryeson me 8% ndaj atij të emëruar nga GERB për kryetar të kryeqytetit

Tri ditë para votimit vendor, kandidati për kryetar bashkie të kryeqytetit Vasill Terziev nga PP-DB dhe "Shpëto Sofjen" kryeson me 29.8% përpara Anton Hekimjan nga GERB me 21.1%, Vanja Grigorova nga "BSP për Bullgarinë" me 20.2%, Dejan Nikollov nga..

26.10.23 14:53 |

Komisioni i Energjetikës anuloi veton e presidentit për tarifat e energjisë elektrike

Me 11 vota “pro” dhe 3 “kundër”, komisioni parlamentar i energjetikës hodhi poshtë veton e presidentit për ndryshimet në Ligjin për Energjetikës, që parashikojnë liberalizimin e çmimit të energjisë elektrike për qytetarët. Lëvizja për të Drejtat..

25.10.23 15:02 |

Pesë parti kalojnë barrierën prej 4% nëse do të kishte votim parlamentar

Nëse kishte zgjedhjet parlamentare, GERB-SDS do të ishte forca e parë politike, sipas një sondazhi përfaqësues të kryer midis 26 shtatorit dhe 8 tetorit nga Market Links, financuar nga agjencia dhe bTV. GERB-SDS ka mbështetjen e 23.6% të..

25.10.23 11:17 |
Kirill Petkov

Fokusohemi mbi mbledhjen e taksave nga Lukoil

“Jemi të mendimit se nuk ka kuptim të ndërpritet derogimi pas shtatë ditësh, sepse kjo mund të sjellë stres në treg”, tha bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) Kirill Petkov pas mbledhjes së grupeve..

23.10.23 15:26 |

"Lukoil" duhet t'i paguajë thesarit 500 milionë leva taksa

“Lukoil Neftohim Burgas”, i cili është kërcënuar me tërheqjen e derogimit për importin e naftës ruse, ka shprehur gatishmërinë për të paguar 500 milionë leva taksa. Këtë e bëri të ditur bashkëkryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes për të Drejtat..

23.10.23 11:28 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна