Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Shumë para u shpenzuan ilegalisht

Bojko Borisov
Foto: BGNES

“Shumë para u shpenzuan në mënyrë të paligjshme, gabimisht, duke shpërfillur raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe thirrjet e jokoalicionit për të shpenzuar me mençuri”, komentoi lideri i GERB-it, Bojko Borisov për gazetarët në Kuvendin Popullor.

Dje, ai njoftoi se qeveria e Nikollaj Denkov shpenzoi në ditët e fundit në pushtet rreth 3 miliardë leva nga rezerva fiskale - informacion që deputeti Venko Sabrutev nga PP-DB e përcaktoi si të "manipuluar". “Shteti nuk i ka marrë të gjitha të ardhurat, por bëri shpenzimet që duhej të bënte”, deklaroi ai, duke siguruar se nuk ka asnjë problem me rezervën fiskale.

Bojko Borisov tha gjithashtu se do të kërkojë ndryshime në Kodin Zgjedhor që do të ndikojë në votimin me makinë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. “Do të bëj gjithçka të jetë e mundur që makineritë të mbeten”, u zotua kreu partiak.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Godina e BNB

Banka Kombëtare Bullgare kujtoi pse nuk duhet të mbinxehet tregu me hipotekat e pasurive të paluajtshme

Banka Kombëtare Bullgare (BNB) publikoi "Rishikimin e masave të vendosura për rreziqet me të cilat përballet sistemi bankar", nga kreditë e siguruara me hipotekë për banesat dhe pasuritë e paluajtshme. “Shqetësime të tilla kanë arsye serioze duke..

botuar më 24-05-27 12.18.MD

Standard&Poor's konfirmoi vlerësimin e Bullgarisë dhe perspektivën pozitive

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard&Poor's (S&P Global Ratings) konfirmoi vlerësimin afatgjatë dhe afatshkurtër të kreditit të Bullgarisë në monedhë të huaj dhe vendase 'BBB/A-2'. Perspektiva për vlerësimin mbetet pozitive...

botuar më 24-05-26 7.10.PD

Sindikatat kërkojnë rritjen e pagës minimale me 15.7%

Paga minimale nga viti 2025 duhet të jetë 1080 leva (542 euro), tha Ljubosllav Kostov, kryeekonomist i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari. Ai mori pjesë në konferencën "Direktiva evropiane për pagën minimale: mundësitë për sindikatat..

botuar më 24-05-22 12.20.MD