Eмисия новини
от 18.00 часа
Stefan Dimitrov

Ministri i jashtëm mbetet në detyrë derisa të shkarkohet nga presidenti

Ushtruesi i detyrës së ministrit të punëve të jashtme, Stefan Dimitrov ka deklaruar se do të qëndrojë në detyrë derisa të ketë dekret presidencial për lirimin e tij. Kujtojmë se zëvendësimin e tij e ka kërkuar ministri në detyrë Dimitër Gllavçev një..

19.04.24 18:49 |
Anthony Blinken

Anthony Blinken: “Aleatët në Detin e Zi mund të mbështeten në SHBA

Investimi në sigurinë e Detit të Zi do të garantojë paqen dhe lirinë në rajon dhe në Evropë. Bullgaria mbështet formulën e paqes të presidentit ukrainas Volodimir Zelenski dhe do të marrë pjesë në konferencën e nivelit të lartë të paqes për..

15.04.24 12:16 |
Kalin Stojanov

Ministri i brendshëm pretendon se paraardhësi i tij e ka njohur me të akuzuarit për kontrabandë

Ministri i brendshëm Kalin Stojanov deklaroi se paraardhësi i tij Bojko Rashkov /PP-DB/ e ka njohur atë me Stefan Dimitrov dhe babain e tij Marin Dimitrov, të cilët u akuzuan për kontrabandë javën e kaluar. Ata së bashku me ish-drejtoren e..

11.04.24 18:09 |

Qeveria e përkohshme u betua në parlament

Presidenti Rumen Radev nënshkroi dekretin për emërimin e qeverisë së përkohshme të propozuar nga Dimitër Gllavçev, i cili u propozua për kryeministër, sipas paragrafit 5 të nenit 99 të Kushtetutës. Presidenti caktoi zgjedhjet për eurodeputetë dhe..

09.04.24 09:47 |

Bogdana Karadoçeva dhe Stefan Dimitrov me koncert në Teatrin Antik të Plovdivit

Dy nga emrat emblematikë të muzikës zbavitëse bullgare - këngëtarja Bogdana Karadoçeva dhe kompozitori Stefan Dimitrov do të japin një koncert në Teatrin Antik të Plovdivit më 7 gusht në mbrëmje. Tandemi jetësor dhe krijues zgjodhi si moto..

07.08.23 09:21 |

Në prag të vitit 2022 me këngën e vjetër, por të artë “Viti i Ri”

Ka një këngë që në vazhdim të shumë viteve luhet natën e ndërrimit të viteve. Siç thuhet - e vjetër, por e artë. Gjenerata të tëra bullgarësh e njohin në interpretim të Bogdana Karadoçevës dhe Vasill Najdenovit. Muzika është e Stefan Dimitrovit,..

31.12.21 14:25 |

Muzika nga fillimi i tranzicionit - pjesa e lirisë për të cilën kanë ëndërruar breza të tërë

“Ajo e cila ngjau më kujtohet si në ndonjë film. Qe diçka për të cilën patëm ëndërruar që të gjithë, kurse gjatë viteve të fundit në gjimnaz qesh i bindur, se nuk mund të vazhdohet në këtë mënyrë. Dhe ajo ndodhi....” - thotë për përjetimin më 10 nëntor..

10.11.20 07:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна