Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në prag të vitit 2022 me këngën e vjetër, por të artë “Viti i Ri”

Foto: arkiv

Ka një këngë që në vazhdim të shumë viteve luhet natën e ndërrimit të viteve. Siç thuhet - e vjetër, por e artë. Gjenerata të tëra bullgarësh e njohin në interpretim të Bogdana Karadoçevës dhe Vasill Najdenovit. Muzika është e Stefan Dimitrovit, teksti - i Margarita Petkovës.

"Kambana po bie, një tufë shkëndijash po flakëron, nata festive po shkëlqen nga dashuria.

Shëndet dhe jetë, fruta të bollshme, qiell me diell po presim nga ti, o Viti i Ri! Je i mirëpritur! Uroni për shumë vite! Shumë vite, shëndet dhe paqe për ty, o atdhe”

I drejtojmë këto urime të mrekullueshme edhe ndaj juve, të dashur miq, pavarësisht pikës së planetit, ku dëgjoni dhe lexoni Radio Bullgarinë!

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Një koncert i dhomës i titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë do të prezantojë tre muzikantë të shquar klasikë në Plovdiv. Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në lidhje me..

botuar më 22-05-14 11.45.PD

“Ndihet forca” – videoja e re e Ljubo Kirovit

Më pak se një muaj më parë, Ljubo Kirov prezantoi albumin e tretë “Më puth”, i cili përfshin 11 këngë. Ndër to janë këngët “Më puth” , “Aty ku nuk ka kohë” (me Stenli dhe Hristo Mutafçiev), “Shokë përgjithmonë” (me Grafa dhe Orlin Pavlov),..

botuar më 22-05-13 1.15.MD

Do të ketë një ligj për më shumë muzikë bullgare në mediat shtetërore

Popullarizimi i muzikës bullgare në mediat publike u diskutua nga Komisioni Parlamentar për Kulturë dhe Media. Partia “Vëzrazhdane” propozon që Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) dhe Televiziioni Kombëtar Bullgar (BNT) të detyrohen me ligj që 50 për..

botuar më 22-05-13 10.27.PD