Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bogdana Karadoçeva dhe Stefan Dimitrov me koncert në Teatrin Antik të Plovdivit

Foto: plovdiv.bg

Dy nga emrat emblematikë të muzikës zbavitëse bullgare - këngëtarja Bogdana Karadoçeva dhe kompozitori Stefan Dimitrov do të japin një koncert në Teatrin Antik të Plovdivit më 7 gusht në mbrëmje. Tandemi jetësor dhe krijues zgjodhi si moto e shfaqjes titullin e njërit prej hiteve të tyre - “Rasti i pashpresë” me tekst të poeteshës Mirjana Basheva dhe muzikë të kompozitorit Stefan Dimitrov.

Për koncertin Stefan Dimitrov tha: “Duam që të jetë një shfaqje me miq dhe muzikë. Kemi përzgjedhur këngët tona më të dashura.”

Në koncert do të ketë shumë surpriza dhe të ftuar specialë, mes të cilëve Vasill Najdenov, Vëllezërit Argirovi e të tjerë. Gjatë koncertit do të interpretohen për herë të parë dy këngë të reja të Stefan Dimitrov, të krijuara enkas për spektaklin.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Grupi a cappella “Spectrum” po viziton bullgarët në Luksemburg

Në prag të festës sonë kombëtare më 3 mars, grupi a cappella “Spectrum” do të mbajë një koncert në Luksemburg. Ftesa erdhi nga Klubi Kulturor "Gajdja" - një vend i njohur si punishtja për ngjarje dhe kulturë bullgare për miqtë nga afër dhe larg...

botuar më 24-03-01 8.15.PD

Një koncert i përbashkët i koreve të fëmijëve të radiove publike të Bullgarisë dhe Rumanisë

Koret e fëmijëve të radiove publike të Bullgarisë dhe Rumanisë do të mbajnë për herë të parë një koncert të përbashkët në Bukuresht më 29 shkurt. Aktiviteti është pjesë e Programit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar mes dy mediave dhe i kushtohet arritjeve..

botuar më 24-02-29 8.20.PD

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3..

botuar më 24-02-27 8.10.PD